Jak wybrać ukulele

Gratulujemy, postanowiłeś kupić ukulele. Aby zapewnić, że nie zagubisz się wśród mnóstwa typów i wielkości instrumentów, przygotowaliśmy przewodnik, który ułatwi Ci zakup.
RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
Jeżeli należysz do początkujących i pytasz, jakie jest najbardziej typowe, „ukulelowate” ukulele, to odpowiedź brzmi: sopranowe. To najpopularniejszy typ ukulele, który zapewni Ci dokładnie to, z czego słynie ten instrument: cienki, wysoki dźwięk, tradycyjną wielkość pudła rezonansowego i standardowe strojenie g/C/E/A. W razie potrzeby w wyborze pomogą nasi specjaliści: .
Ukulele sopranowe to idealne rozwiązanie dla każdego początkującego, łącznie z dziećmi.
Podstawowe typy ukulele
Ukulele to instrument strunowy szarpany pochodzący z Hawajów, który kształtem przypomina małą gitarę. Zazwyczaj ma cztery nylonowe struny i dzieli się na cztery typy według wielkości:

Jest najmniejsze (długość około 53 cm) i wydaje typowy dla ukulele wysoki, cienki dźwięk. Kupując ukulele sopranowe, trzeba pamiętać o tym, że w związku z kompaktowym rozmiarem podstrunnicy progi są położone stosunkowo blisko siebie (dla porównania: dwa progi zajmują tyle samo miejsca, co pierwszy próg gitary typu Western). Nadają się raczej dla osób z drobniejszymi palcami lub na przykład jako pierwszy instrument dla dzieci.

Niech nie zwiedzie Cię słowo „koncertowe” – to ukulele prawdopodobnie zadowoli najszerszą rzeszę miłośników gry na tym instrumencie. Ma większe pudło rezonansowe (długość instrumentu około 58 cm), oferuje głośniejszy, pełniejszy ton, a dzięki większym wymiarom prawdopodobnie będzie wygodniejsze do trzymania dla większości osób. Przestrzenie między progami pomieszczą też szersze palce, a dostęp do wyższych progów na podstrunnicy jest wygodniejszy. Ukulele koncertowe jest idealnym kompromisem między kompaktowym pudłem rezonansowym, klasycznym dźwiękiem ukulele i komfortem gry.

Wybierz je, jeśli marzysz o większym instrumencie (długość około 66 cm) i masz ambicje, by nieustannie ulepszać swoją grę. Dzięki większemu pudłu rezonansowemu ukulele tenorowe brzmi znacznie wyraźniej i w porównaniu z dwoma pierwszymi zapewniany jest szerszy i mocniejszy ton. Podstrunnica jest idealna dla większych rąk i umożliwia delektowanie się finezyjną grą.

Jest największe (długość 74 cm) i przypomina już małą gitarę. Nie oczekuj od niego klasycznego, wysokiego tonu. Jak sama nazwa wskazuje, dźwięk ukulele barytonowego jest raczej głębszy. Strój jest taki sam jak w przypadku pierwszych czterech (najcieńszych) strun na gitarze. Będzie zatem bliskie gitarzystom i łatwiej nauczą się na nim grać. Instrument może zainteresować swoim masywnym pudłem rezonansowym i dużymi odstępami między progami. Miłośnicy klasycznego tonu ukulele powinni zainteresować się raczej którymś z pierwszych trzech wariantów.

Istnieją też różne specyficzne typy ukulele, jak na przykład ukulele basowe. Pod względem konstrukcji bazują na tradycyjnym kształcie ukulele i łączą to z różnymi niezwykłymi elementami konstrukcyjnymi. W przypadku ukulele basowego są to grube struny, które umożliwiają grę ze strojem odpowiadającym gitarze basowej – E, A, D, G.
Akustycznie czy ze wzmacniaczem?
Wybierając ukulele, warto pamiętać też o tym, gdzie i jak chcesz grać na swoim nowym instrumencie. Jeżeli chcesz grać sam dla siebie i przeważnie w domu, prawdopodobnie wystarczy Ci wariant akustyczny. Jeżeli jednak planujesz od czasu do czasu występy, wybierz raczej któryś z wariantów z przetwornikiem. Ukulele wygodnie podłączysz do wzmacniacza lub miksera za pomocą kabla. Nagłośnienie ukulele mikrofonem może być problematyczne przy występach na żywo. Przetwornik umożliwia dodatkowo wzbogacenie dźwięku poprzez zastosowanie różnych efektów i jest przydatny przy nagrywaniu.