Jak wybrać skrzypce

Kiedy słyszysz słowo skrzypce, z pewnością od razu nasuwają ci się na myśl Mozart czy Vivaldi lub wiejska potańcówka w strojach ludowych. Muzyka klasyczna i folklor to jednak nie wszystko. Z biegiem lat ten najbardziej znany instrument smyczkowy przeniknął do prawie wszystkich gatunków muzycznych, dodając im okazałości i elegancji.
Być może spotkałeś się już ze znaną opinią, głoszącą, że nauka gry na skrzypcach jest trudna. Nie zaprzeczamy, to z pewnością duże wyzwanie, jednak tym słodsza jest radość z samej gry. My - na Kytary.pl - jesteśmy przygotowani, by dać ci odpowiednią motywację do gry oraz z chęcią doradzimy ci we wszystkim, co dotyczy skrzypiec. Wystarczy wybrać się do naszego sklepu lub skontaktować się z nami poprzez infolinię kliencką 126 006 960 (Po-pt 10:00 - 17:00), ewentualnie napisać na nasz adres e-mail komunikacja@kytary.pl.
Typy skrzypiec
Skrzypce dzielą się na dwa rodzaje: akustyczne i elektryczne. To, które z nich wybierzesz, zależy od tego, czy preferujesz brzmienie klasyczne, czy chcesz poeksperymentować. W obu działach posiadamy szeroki wybór skrzypiec w przystępnych cenach, jak również instrumenty mistrzowskie w wyższej kategorii cenowej.

Skrzypce w wersji klasycznej, tj. wykonane z drewna, to najpopularniejszy typ, który od wieków ma ten sam kształt. Główne różnice między poszczególnymi modelami tkwią w rozmiarze, a także w doborze materiału, od którego zależy wygląd instrumentu oraz jakość poszczególnych komponentów. Co niemniej ważne, uzyskany dźwięk zależy od jakości i wieku drewna. Początkującym muzykom polecamy kupno właśnie skrzypiec akustycznych. To na nich najlepiej opanują wszystkie potrzebne chwyty i techniki.

Skrzypce elektryczne wybierane są częściej przez bardziej zaawansowanych muzyków, dysponujących już pewnymi umiejętnościami i nawykami gry. Nie jest to jednak regułą, każdy może cieszyć się grą na nich. Aby można było zagrać na tym typie skrzypiec, należy podłączyć je do wzmacniacza. Pozwala on uzyskać głośniejszy dźwięk oraz różnorodną paletę efektów. Po podłączeniu słuchawek do wzmacniacza można na nich ćwiczyć o wiele ciszej. W odróżnieniu do klasycznej wersji skrzypiec, możemy spotkać się w ich przypadku z wieloma designerskimi wykonaniami, które często prezentują się bardzo ekstrawagancko.
Rozmiar skrzypiec
W przypadku skrzypiec ważne jest, by uwzględnić ich rozmiar. Skrzypce odpowiedniej wielkości pozwolą ci grać nie tylko dobrze, ale również bezboleśnie, bez zbędnego obciążania szyi i kręgosłupa. Standardowy rozmiar dla dorosłych to 4/4 , natomiast jeśli szukasz skrzypiec dla dziecka, weź pod uwagę rozmiary ¼, ½ lub ¾.
Jeśli nie jesteś pewny tego, jaki rozmiar wybrać, możesz łatwo sprawdzić to w prosty sposób: umieść skrzypce na ramieniu tak, jakbyś chciał na nich zagrać. Wyciągnij rękę przed siebie. Jeśli uda Ci się objąć dłonią całego ślimaka (główkę z kołkami do strojenia), wówczas rozmiar instrumentu jest poprawny.

Co będzie ci potrzebne do gry
Smyczek – bez tego drewnianego pręta z naciągniętym końskim włosiem się nie obejdziesz. Oczywiście jeśli nie chcesz grać jakąś inną pałką lub czarodziejską różdżką 😊. Do produkcji smyczków używa się materiałów tradycyjnych, takich jak drewno brazylijskie lub bardziej ekskluzywnego fernambuka. Obecnie wśród materiałów produkcyjnych można spotkać się również z karbonem.
Kalafonia to żywica destylowana, którą nanosi się na włosie smyczka, co zwiększa tarcie, pomagając uzyskać lepsze brzmienie.
Futerał na instrument chroni go przed uszkodzeniem i pomaga zachować jego funkcjonalność. Jeśli zatem wiesz, że przez pewien okres czasu nie będziesz grał, umieść instrument w futerale. Gdyby ten podstawowy wydawał ci się zbyt szablonowy, masz możliwość wyboru innego spośród kilkudziesięciu rodzajów 😊 .
Co jeszcze może ci się przydać
Czego nie ma zazwyczaj w komplecie, ale co można dodatkowo dokupić, to żeberka (podpórka ramienna z regulacją wysokości), kamerton (można używać dowolnego), statyw na skrzypce oraz stojak na nuty. W przypadku skrzypiec elektrycznych nie zapomnij o wzmacniaczu (wystarczy nawet gitarowy typu combo) i kablu do instrumentu.
Struny mają istotny wpływ na finalne brzmienie, stąd warto wypróbować różne marki i grubości. Możesz wybierać spośród marek tradycyjnych, takich jak Pirastro, Thomastik lub D’Addario, natomiast dla początkujących można polecić struny Alice.
Życzymy samych dobrych nut!