Jak wybrać MIDI klawiaturę

RADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Jeśli posiadasz studio domowe, produkujesz muzykę na komputerze, to prędzej czy później stwierdzisz że nie obejdziesz się bezklawiatury MIDI. Dlaczego tak jest, do czego służą klawiatury MIDI i jak są podzielone dowiesz się w tym poradniku „Jak wybrać MIDI klawiaturę“.

Jeżeli należysz do początkujących i poszukujesz czegoś podstawowego, warto przemyśleć zakup MIDI klawiatury Novation serii Launchkey. To urządzenie oferuje podstawowy MIDI standard, lecz posiada również specjalne dodatki (pady, posuwniki, knoby), które są bardzo przydatne. V przypadku takiej potrzeby można do nas zadzwonić pod bezpłatny numer 800 012 208 (pn-pt 9-17) lub napisać pod adres mailowy .

i porozmawiać w sprawie wyboru odpowiedniego urządzenia.

Czym są klawiatury MIDI

Bardzo ważna informacja dla tych, ktorzy nie są w temacie MIDI klawiatur biegli jest taka, że klawiatury MIDI nie zawierają żadnych dźwięków. MIDI klawiatury to właściwie tylko sterowniki, które wysyłają informacje o wysokości tonu, dynamice, parametrach dźwiękowych itp i za ich pośrednictwem możecie zagrać na jakimkolwiek instrumencie. Są dwa typy instrumentów: wirtualny (softwarowy) instrumenty w komputerze lub hardwarowe instrumenty (naprzykład syntezator do rack), które posiadają wejście MIDI. Najczęściej używane są instrumenty wirtualne, za pomocą różnych oprogramowań muzycznych w komputerze (Ableton Live, FL Studio, Cubase, Pro Tools itp.).

W zależności od tego, jaki instrument wybierzesz w danym oprogramowaniu (np. pianino, bas, perkusję, syntezator) taki dźwięk będziesz mógł sterować za pomocą klawiatury MIDI. MIDI klawiatury nie są w tym ograniczone – jedynym ograniczeniem to ilość instrumentów w bibliotece Twojego oprogramowania.


Jak wybrać klawiaturę MIDI

Istnieją dwa główne kryteria wyboru klawiatury MIDI. Jednym z nich jest typ klawiatury a drugim jest inny osprzęt, który MIDI klawiatury posiadają poza samą klawiaturą.

Klawiatura

Ogólnie klawiatury MIDI możemy podzielić na młoteczkową i dynamiczną. Młoteczkowa symuluje tradycyjną akustyczną klawiaturę fortepianową. Oznacza to, że jest trochę cięższa, ma wolniejszą reakcję i pasuje głównie tym, którzy są przyzwyczajeni do gry na pianinie. Jest więc bardzo przydatna do sterowania i nagrywania wirtualnych pianin i fortepianów.

Drugim i zarównobardziej znanym typem klawiatury jest klawiatura dynamiczna. Jest bardzo zbliżona do klawiatur w sytezatorach. Klawisze są w odróżnieniu od młoteczkowej klawiatury mniejsze, gładsze, lżejsze i oferują szybszą reakcję i powrót klawisza (powrót do pierwotnej pozycji). Nadaje się do nagrywania elektronicznych dźwięków, perkusji, syntezatorów, gitary, basu i innych instrumentów. W porównaniu do klawiatury młoteczkowej są również znacznie tańsze i mogą mieć znacznie mniejsze wymiary.

Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę zakres klawiatury, który w rzeczywistości jest liczbą klawiszy. Aby nagrywać elektroniczne dźwięki, syntezatory, beaty lub bas, będziesz potrzebował zakresu dwóch oktaw (37 klawiszy). W przypadku bardziej wyrafinowanych procesów, skomplikowanych akordów i zwrotów fortepianowych będziesz rozglądał się raczej za klawiaturą z zasięgiem 5 i więcej oktaw (61 klawiszy i więcej).

Dodatkowe wyposażenie klawiatur MIDI

Wszystko poza klawiaturą możemy oznaczyć jako dodatkowe wyposażenie klawiatury MIDI. Chodzi głównie o podświetlane, obrotowe, posuwne i inne elementy. Należą do nich knoby (pokrętła obrotowe), fadery (pionowo przesuwne suwaki) i pady (miękkie przyciski, często podświetlane). Żaden z tych sterowników nie ma stałej funkcji, ponieważ można je przypisać do różnych parametrów zgodnie z określonym instumentem na komputerze, którego używasz. Za pomocą knobów możesz sterować parametrami syntezatora lub efektów. Takie sterowanie jest zdecydowanym ułatwieniem pracy z urządzeniem zamiast sterowania poszczególnymi parametrami za pomocą myszki od komputera.

Podświetlane pady są bardzo przydatne (dzięki swojej szybkiej reakcji) do tworzenia i nagrywania wzorów, gdzie każdy z padów odpowiada poszczególnemu dźwięku perkusji. Innym częstym zastosowaniem jest wyzwalanie próbek i różnych innych efektów dźwiękowych. Więc jeśli planujesz produkować muzykę elektroniczną w szczególności, pady z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

1. klawiatura

2. fadery przesuwne

3. pokrętła obrotowe

4. pady podświetlane

Podłączenie klawiatury MIDI

Zdecydowana większość klawiatur MIDI jest podłączana do komputera przez gniazdo USB. Dzisiejsza technologia umożliwia na tak zwane podłączenie plug&play, czyli komputer (Windows i Mac) rozpoznaje klawisze natychmiast po podłączeniu, dzięki czemu można grać natychmiast po uruchomieniu oprogramowania muzycznego.

Gdzie mogę pobrać oprogramowanie muzyczne (tzw. DAW)?

Do większości klawiatur MIDI dołączane jest w zestawie darmowe oprogramowanie do produkcji muzyki w podstawowej wersji. Przykładem może być Ableton Live Lite, który jest wyjściową wersją renomowanego oprogramowania. Te "intro" wersje są wystarczające do nauki i pierwszych kroków z MIDI. W przyszłości zawsze będzie można uaktualnić te programy do wersji profesjonalnej (pełnej) za dodatkową opłatą.

Co jest w zestawie i co trzeba będzie jeszcze dokupić?

Standardowo dołączony jest przewód USB i początkowa wersja oprogramowania muzycznego

Popatrz jak może wyglądać produkcja muzyczna za pomocą klawiatury MIDI:Czy wszystko jasne? W razie jakichkolwiek pytań prosimy nie wahajcie się z nami skontaktować pod bezpłatnym 800 012 208 lub napiszcie na adres mailowy .

© AUDIO PARTNER s.r.o.

Wyszukiwane hasła

Kategorie

Marki

Proszę czekać