Jak stworzyć studio domowe

Mikrofony studyjne, karty dźwiękowe, monitory studyjne – trzy podstawowe elementy Twojego przyszłego studia. Nagrywanie w studiach domowych jest obecnie częstym trendem. Wyposażenie jest dziś znacznie łatwiej dostępne i nawet tańsze rozwiązania techniczne potrafią zapewnić wysoką jakość, która wystarcza co najmniej do wykonania udanych nagrań demo. Czy chcesz stworzyć swoje własne studio? Nie bój się zacząć – to nic skomplikowanego, a wyniki na pewno Cię zaskoczą. Przygotowaliśmy dla Ciebie niniejszy poradnik Jak stworzyć i wyposażyć studio domowe.

W wyborze chętnie pomogą Ci nasi specjaliści: .


Nagranie powstaje zgodnie z następującym schematem: mikrofon -> karta dźwiękowa -> monitory studyjne. Dotrzymajmy tej kolejności również podczas tworzenia studia domowego.


Mikrofon studyjny

W studiach standardowo używane są wielkomembranowe mikrofony kondensatorowe. Są one skonstruowane tak, aby potrafiły rejestrować szczegółowo i wiernie każde źródło dźwięku. Mikrofony wielkomembranowe nadają się do nagrywania partii wokalnych, gitar akustycznych, dźwięku z zestawów głośnikowych lub comb gitarowych, nagrywania instrumentów perkusyjnych itp.

Więcej informacji o wyborze mikrofonów znajdziesz w naszym poradniku zakupowym Jak wybrać mikrofon.

Karta dźwiękowa

Zaraz po mikrofonie podstawą nagrywania jest karta dźwiękowa. To do niej podłączasz mikrofon, gitarę, klawisze oraz wszelkie inne instrumenty lub źródła dźwięku. Karta dźwiękowa tworzy ścieżkę dźwiękową z sygnału analogowego, który dochodzi do niej kablem, a następnie wysyła ją do komputera i programu muzycznego (DAW). Ważnym parametrem karty dźwiękowej jest też liczba wejść. Jeżeli wiesz, że wystarczy Ci na przykład nagrywanie śpiewu z gitarą, w zupełności wystarczy Ci karta z dwoma wejściami. Do nagrywania wielu ścieżek jednocześnie (na przykład zestawu perkusyjnego) będziesz potrzebować większej liczby wejść.

Więcej informacji o wyborze karty dźwiękowej znajdziesz w naszym poradniku zakupowym Jak wybrać kartę dźwiękową.

Monitory studyjne

W studiu (w tym domowym) do słuchania nie używa się zwykłych „głośników”, ale tak zwanych monitorów studyjnych. To jest zasadnicza różnica i niejeden studyjny realizator dźwięku jest wrażliwy na taką zamianę pojęć :-). Monitory studyjne są standardowo przeznaczone do krytycznego odsłuchu z niewielkiej odległości. Ich dźwięk jest wyrównany, tak aby nie „faworyzował” żadnego pasma częstotliwościowego i umożliwił autentyczny odbiór nagrania, które będziesz dalej przetwarzać i miksować.

Więcej informacji o wyborze monitora znajdziesz w naszym poradniku zakupowym Jak wybrać monitory studyjne.

Oprogramowanie do nagrywania i edycji muzyki

Po zakupie mikrofonu, karty dźwiękowej i monitorów studyjnych brakuje Ci jeszcze ostatniej, najważniejszej rzeczy do tego, aby móc nagrać swój pierwszy utwór. Chodzi o tak zwane DAW, czyli Digital Audio Workstation. Pod tą skomplikowaną nazwą kryją się wszystkie programy komputerowe przeznaczone do przetwarzania i edytowania muzyki za pomocą komputera. Standardem studyjnym jest program Cubase, jednak producenci muzyki elektronicznej bardzo często preferują oprogramowanie Ableton Live.

Akcesoria studyjne

Twoje studio domowe nie obejdzie się bez podstawowych akcesoriów, do których należą przede wszystkim kable. Do podłączenia mikrofonu do karty dźwiękowej będziesz potrzebować kabla mikrofonowego XLR. Karty dźwiękowe do komputera najczęściej podłącza się za pomocą kabla USB, który standardowo jest częścią opakowania, dlatego tą częścią nie musisz się przejmować :-). Kolejne kable, których będziesz potrzebować, służą do podłączenia monitorów studyjnych do karty dźwiękowej. Do tego celu najlepiej służą kable symetryczne 1/4 jack – XLR.
Jeżeli w swoim studiu domowym zamierzasz nagrywać wokal, zalecamy zakup statywu mikrofonowego, pop-filtru oraz parawanu akustycznego. Dzięki temu mikrofon będzie otoczony półkolem, które zapobiegnie niepożądanym odbiciom dźwięku podczas śpiewania.

Następne tematy „Jak wybrać” w sekcji techniki dźwiękowej:

© AUDIO PARTNER s.r.o.

Wyszukiwane hasła

Kategorie

Marki

Proszę czekać