Jak wybrać gitarę

Gratulujemy! Być może teraz myślisz sobie: „Obecnie jeszcze nic nie mam, więc dlaczego Kytary.pl mi gratulują?”. My jesteśmy pewni, że jest powód. Postanowiłeś bowiem wybrać gitarę i prawdopodobnie zamierzasz stać się muzykiem! I właśnie tej wspaniałej decyzji zdecydowanie możemy gratulować :-).
Chętnie doradzimy Ci w kwestii zakupu gitary dla Ciebie, Twoich bliskich lub dzieci. W razie potrzeby w wyborze pomogą też nasi specjaliści: .

Najpierw trzeba wyjaśnić podstawową kwestię: czy chcesz grać na tradycyjnej gitarze akustycznej, czy też chcesz obrócić potencjometr w prawo i cieszyć się mocnymi uderzeniami gitary elektrycznej? Ten wybór pozostawimy Tobie, ponieważ zależy od tego, jaka muzyka sprawia Ci przyjemność. A to już indywidualny wybór każdej osoby :-).

Gitary akustyczne i klasyczne

Gitary, których do niczego się nie podłącza i które wymagają do gry tylko palców, dzielimy na akustyczne i klasyczne.

Gitarę klasyczną być może znasz pod nazwami „gitara flamenco” lub „gitara hiszpańska”. Te gitary są przeznaczone do grania muzyki klasycznej, flamenco (stąd jedna z nazw) i bardzo dobrze sprawdzają się jako gitary dla dzieci. Te instrumenty mają bowiem nylonowe struny, które z początku ułatwiają grę, ponieważ lepiej się je dociska na podstrunnicy (powodują mniejszy ból palców niż struny metalowe). Następną wielką zaletą gitar klasycznych dla dzieci jest to, że są produkowane w różnych rozmiarach odpowiadających wiekowi i wzrostowi dziecka.
Gitary klasyczne cechuje też charakterystyczny kształt pudła, prosta i szeroka podstrunnica i wspomniane wcześniej nylonowe struny. Gra się na nich palcami, nie kostką. Jak wybrać gitarę klasyczną? Dowiesz się tutaj.


Gitara akustyczna, czyli gitara typu Western (westernowa), jest instrumentem muzycznym, którego używa się w takich gatunkach jak rock, pop, country, blues, folk itp. Gitary akustyczne mają metalowe struny i gra się na nich przede wszystkim kostką. Są produkowane w kilku różnych wersjach (na przykład Dreadnought lub Jumbo), a ich podstrunnica jest zaokrąglona i węższa niż w przypadku gitar klasycznych. Istnieją też modele elektroakustyczne, które są wyposażone w przetwornik. Te instrumenty można podłączyć do wzmacniacza (comba gitarowego) i grać z nagłośnionym dźwiękiem podczas koncertów i wystąpień publicznych. Jak wybrać gitarę akustyczną? Dowiesz się tutaj.

Gitary elektryczne

Na pewno wiesz, jak wygląda gitara elektryczna, więc wyjaśnimy tylko kilka zasad. Aby móc grać na gitarze elektrycznej, trzeba mieć ją do czego podłączyć. Oczywiście można na niej ćwiczyć też „na sucho”, ale od tego są raczej gitary akustyczne. Gitara elektryczna potrzebuje sprzętu nagłaśniającego, do którego podłączysz ją kablem, dzięki czemu usłyszysz jej pełnowartościowy dźwięk. Do sprzętu tego typu zaliczamy na przykład comba gitarowe, które mogą być mniejsze, dzięki czemu nadają się do gry w domu, lub wzmacniacz gitarowy i zestaw głośnikowy. Jak wybrać gitarę elektryczną, dowiesz się tutaj, a tutaj doradzamy, jak wybrać combo gitarowe.

Między gitarą elektryczną i sprzętem nagłaśniającym można też podłączyć różne efekty, którymi można zmieniać uzyskiwany dźwięk. Popularny jest na przykład efekt typu distortion, który zniekształci dźwięk tak, jak to znasz z muzyki rockowej i metalowej.

Akcesoria gitarowe

Niezależnie od wybranego typu przyda Ci się wyposażenie, które jest wspólne dla wszystkich gitar. Przede wszystkim chodzi o stroik (wystarczy dowolny zaczepiany na klip), ponieważ nikt nie chce grać na rozstrojonej gitarze. Przyda się też futerał, stojak, kostki lub komplet zapasowych strun.

© AUDIO PARTNER s.r.o.

Wyszukiwane hasła

Kategorie

Marki

Proszę czekać