Jak wybrać słuchawki

To oczywiste, że zwykłe słuchawki dołączone do smartfonu lub słuchawki do komunikacji na Skype nie będą się nadawać do pracy z muzyką w domowym studiu nawet w największej potrzebie. Dlatego w niniejszym poradniku zakupowym doradzimy Ci, jak wybrać idealne słuchawki do pracy z muzyką.
RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
Chociaż do każdej czynności zalecany jest inny typ słuchawek i nie istnieją jedne doskonałe słuchawki do wszystkiego, niektóre funkcje można na pewno bez większych problemów łączyć. Jeżeli chcesz używać słuchawek do miksowania i nagrywania, najlepiej kupić wysokiej jakości słuchawki studyjne, które będą zamknięte. Jeżeli chcesz się skonsultować w kwestii wyboru słuchawek bezpośrednio z naszymi specjalistami, napisz na adres e-mail .
Słuchawki studyjne
Słuchawki studyjne są przeznaczone do pracy z muzyką, miksowania i masteringu, co przyda się nie tylko w podróży, ale również w studiu domowym, kiedy nie chcesz przeszkadzać innym. Do miksowania są potrzebne słuchawki, które będą miały dostateczny zakres częstotliwości, jak na przykład od 30 Hz do 20 kHz, ale lepiej będzie, jeżeli będą obejmować niesłyszalne pasmo i przenosić dźwięk w zakresie od 18 Hz do 23 kHz lub więcej. Im większy jest zakres, tym bardziej równomierne i wierniejsze jest odwzorowanie dźwięku w całym słyszalnym zakresie. Podczas miksowania musimy słyszeć dobrze wszystkie basy i tony wysokie i mieć wyrównaną charakterystykę częstotliwościową, aby słuchawki nie podkreślały którejś częstotliwości i nie powodowały błędnej interpretacji dźwięku nagrania.
Jeżeli będziemy nagrywać w studiu wokal lub instrument solowy do gotowych podkładów, ważne jest nie tylko to, aby dobrze słyszeć podkład i siebie, co jest kwestią proporcji w miksie słuchawkowym, lecz również to, aby dźwięk ze słuchawek nie wydostawał się na zewnątrz. Gdyby mikrofon jednocześnie rejestrował też dźwięk ze słuchawek, łącznie z pomocniczym metronomem, nagranie straciłoby wartość. Dlatego do nagrywania trzeba używać słuchawek zamkniętych. Zakrywają one całe uszy i zapewniają, że do otoczenia nie będzie przenikać dźwięk.

Słuchawki otwarte i półotwarte
Podczas pracy z muzyką i miksowania ważne jest, aby słuchawki zapewniały maksymalnie wierne odwzorowanie dźwięków. W tym przypadku wskazane są raczej otwarte i półotwarte słuchawki o szerokim zakresie częstotliwości. Dźwięk wytwarzany przez te słuchawki nie natrafia na zamkniętą konstrukcję i jest wierniejszy niż w słuchawkach zamkniętych, które mają skłonność np. do pewnego zniekształcania częstotliwości basowych.

Słuchawek, które dobrze trzymają się głowy, będzie potrzebować też DJ, ponieważ będzie je miał na uszach długo. Jeżeli używa ich na przykład też do ustawiania igły w określonym miejscu płyty, będzie potrzebował słuchawek, które pewnie trzymają się na głowie i zapobiegają przenikaniu dźwięków z otoczenia. Słuchawki dla DJ-ów są w związku z tym zamknięte i mają wysoką moc.
Jednocześnie są jednak chwile, kiedy DJ będzie potrzebował usłyszeć, co się dzieje na sali i co odtworzył z konsolety do słuchawek. Dlatego DJ-om przydadzą się słuchawki z obrotową muszlą. Do jednego ucha idzie wtedy dźwięk z konsolety, a w drugim odbierany jest dźwięk z sali.

W ostatnich latach słuchawki są coraz częściej używane również na koncertach, zwłaszcza przez perkusistów, którzy chcą dobrze słyszeć, co grają pozostali, i nie chcą mieć zbyt głośnego odsłuchu. Również wokaliści, którzy dużo się ruszają i nie zostają tylko przy odsłuchu, docenią własne „in-eary”. Monitoring douszny jest wygodnym systemem, który przesyła odpowiednio wyregulowany dźwięk instrumentów (wokali) bezpośrednio do uszu muzyka zamiast do głośników odsłuchowych.
Do monitoringu dousznego dobrze nadają się wyprofilowane wkładki douszne, dzięki którym usłyszymy tylko to, co jest przesyłane przez realizatora dźwięku, i nie zostanie to zagłuszone przez huk perkusji lub ustawiony na maksymalną głośność wzmacniacz gitarowy. Dla wokalistów zaletą jest też to, że monitoring douszny rozwiązuje wieczne problemy ze sprzężeniem zwrotnym.
Inne parametry, na które warto zwracać uwagę
Jeżeli będziemy używać słuchawek nie tylko w studiu lub w domu i będziemy z nimi często podróżować, warto wybrać takie, które można częściowo złożyć i które mają futerał.Przydatne jest też, kiedy słuchawki mają wymienny kabel i wymienne muszle, aby uniknąć wyrzucania słuchawek tylko dlatego, że muszle wytarły się w wyniku częstego używania, lub oddawania do naprawy z powodu zerwania kabla.
Nie musimy się natomiast przejmować wtyczką, ponieważ w większości przypadków dokonano już redukcji, zatem można ich używać z gniazdkami o średnicy 3,5 mm i 6,3 mm.