Jak wybrać mały bęben (snare drum)

Bęben typu Werbel, w Czechach potocznie zwany werbel, rytmičák albo šroťák, jest jednym z najważniejszych rodzajów bębnów, które istnieją. Snare drums stanowią integralną część klasycznych zestawów perkusyjnych, przy czym są także używane w wielkich orkiestrach. Niektóre rodzaje werbli można używać jako bębny marszowe (w kompinacji z szelkami)


RADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Bębny snare w perkusjach reprezentują kamień węgielny rytmiki (razem z wielkimi bębnami basowymi i talerzami hi-hat). Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

Wśród najważniejszych parametrów określających dzwięk bębnów snarerozmiary (średnica i głębokość), materiał z którego są wykonane, rodzaje sideł i membran.

Jeśli chcesz skonsultować się z fachowcem w sprawie zakupu bębnów snare, zadzwoń pod numer 800 100 029 (pon-pt9-20h, sob 10-17h) lub napisz na adres . Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.


Opis bębnów snare:

„Snary“ są bębnami mniejszych rozmiarów. Na górze i dole mają membrany, z dolu przymocowana jest sptężyna. Na wierzchu bębenka jest rozciągnieta tak zwana membrana grająca, na dole znajduje się membrana rezonująca.Pod nią rozciągnieta jest sprężyna.

Materiały

Korpus bębenku jest zazwyczaj wykonany z drzewa albo matalu oraz różnych stopów metali. Istnieje wiele materiałow , z których bębenki są wytwarzane, czasami używa się łączenie w formie warstw. Popularne są na przykład korpusy z klonu a bębenki ze stali. Każdy rodzaj materiału ma swoją specyfikację. Wszystko zależy od tego, jaki konkretnie „sound“ poszukuje perkusista.

Snary z drewnianym korpusem mają zazwyczaj „cieplejszy“ dzwięk, podczas gdy metalowe są bardziej zdecydowany i ostry.

Rozmiary

Średnica bębenków snare zazwyczaj wynosi od 10 do 16 cali. Ich głębokość wynosi zwykle między od 2 do 9 cali. Najczęściel używane są werble o średnicy 14 cali i głębokości 5,5 cala.

Sprężyny werblowe

Sprężyny są dla werbli bardzo ważne. Dostarczają im ich wyrazisty i charakterystyczny dzwięk. Istnieją różne rodzaje sprężyn. Różnią się od siebie długością, ilością strun, sposobem wykonania (innym nawinięciem strun) oraz sposobem uchwytu do bębenka. Ważnym czynnikiem jest również rodzaj materiału, takiego jak stal, brąz, mosiądz i włókno węglowez którego są wykonane.

Sprężyna jest naciągnieta na spodnej stronie snaru, aby przy grze był w bezpośrednim kontakcie z membraną rezonacyją.

Bębenki snare w kompletach perkusyjnych

Bębeneka snare nie może zabraknąć w żadnej perkucji. Wielu perkusistów używa kilka werbli, które są róznie dostrojone. Bębenki snare są umieszczone po lewej stronie bębna basowego ( między pedały na hi-hat i wielki bęben )

Rada na koniec

Bębenki snare w ogromnym stopniu wpływają na charakter, osobowość oraz całkowity dzwiękowy wizerunek perkusisty. Dlatego nie bójcie się eksperymentować, a jeśli możecie, nie oszczędzajcie na werblach. Będzie to miejsce, gdzie najczęściej uderzą wasze pałki, tak dajcie mu moc :-).

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać