Jak wybrać zestawy głośnikowe i wzmacniacze

Dobrze rozwiązane nagłośnienie jest ważne dla każdej produkcji muzycznej. Nie chodzi tylko o koncerty w klubach i na festiwalach. Ważne jest też prawidłowe udźwiękowienie sali prób zespołów, teatrów, pomieszczeń prezentacyjnych czy auli szkolnych. Z niniejszego poradnika zakupowego dowiesz się, jak orientować się w dostępnym asortymencie i czym nagłośnić swoje imprezy.


RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Podstawą wszystkich dobrych systemów nagłośnienia są kolumny o dostatecznej mocy (czy też zestawy głośnikowe), wzmacniacz i ewentualnie konsoleta i mikrofony. Jeżeli szukasz prostego rozwiązania umożliwiającego nagłośnienie Twojego wydarzenia, zalecamy nabycie kompletnego zestawu do nagłośnienia. Uzyskasz w ten sposób w jednym komplecie wzmacniacz, zestawy głośnikowe, konsoletę, statywy i kable. W ten sposób będziesz w pełni przygotowany na każdą ewentualność. Do konsolety możesz podłączyć dowolne źródło dźwięku – mikrofon, instrumenty muzyczne, odtwarzacz muzyczny, komputer itp. – a następnie je nagłośnić.

Nasi specjaliści są gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, a w razie potrzeby zalecą idealne rozwiązanie w kwestii Twojego zestawu głośnikowego. Możesz się z nami skontaktować: .

Podział zestawów głośnikowych

Zestawy głośnikowe dzielimy na cztery podstawowe grupy:

zestawy głośnikowe PA – przeznaczone do nagłośnienia;
odsłuchy (monitory) – przeznaczone do odsłuchu dla występującego (aby słyszał sam siebie);
mobilne z baterią – przeznaczone do nagłośnienia w dowolnej chwili i dowolnym miejscu;
subwoofery – przeznaczone do odtwarzania częstotliwości basowych.

Podział na aktywne i pasywne zestawy głośnikowe

Następny podział zestawów głośnikowych wyodrębnia dwie kategorie: zestawy aktywne i pasywne. Aktywne zestawy głośnikowe różnią się od pasywnych tym, że mają wbudowany własny wzmacniacz, dlatego wystarczy je tylko podłączyć do gniazdka i będą działać. Pasywne zestawy głośnikowe nie mają własnego wzmacniacza i muszą zostać podłączone do wzmacniacza zewnętrznego.

Wybierając aktywny zestaw głośnikowy, zwróć uwagę na kilka parametrów: ważna jest moc i wartość SPL (podawana w decybelach). Im wyższe są te wartości, tym większe ciśnienie akustyczne wytrzyma zestaw głośnikowy, co sprawi, że będziesz mógł nagłośnić większą przestrzeń. Wybierając aktywny zestaw głośnikowy, zwróć też uwagę na wejścia (złącza), w które jest wyposażony. Do podłączenia mikrofonów służą tzw. wejścia XLR, natomiast instrumenty muzyczne lub konsolety podłącza się za pomocą złączy Jack 1/4 TRS . Do podłączenia odtwarzacza zewnętrznego najczęściej używa się złączy RCA, zwanych cinchami.

Pasywnych zestawów głośnikowych nie można łączyć ze wzmacniaczami. Urządzenia muszą mieć dopasowane parametry (zwłaszcza moc i impedancję). Moc jest podawana w watach, a impedancja w omach.

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Dla początkujących zespołów i dla tych, którzy chcą mieć proste i szybkie nagłośnienie, zalecamy aktywne zestawy głośnikowe (z powodu praktyczności tego rozwiązania).
Jeżeli chcesz zestawić bardziej złożony zestaw głośnikowy z większą liczbą kolumn, warto zastanowić się, czy nie lepiej wybrać pasywnych zestawów głośnikowych podłączonych do dobrego wzmacniacza końcowego.

Mobilne zestawy głośnikowe z baterią

Jeżeli chcesz być maksymalnie niezależny i szukasz urządzeń, które możesz zabrać wszędzie, kup mobilny system nagłaśniający z baterią. Do wielu z tych urządzeń dostaniesz też mikrofon. Oprócz wejścia mikrofonowego urządzenia te są wyposażone w wejścia liniowe do podłączenia instrumentu muzycznego (gitara, klawisze) lub odtwarzacza muzyki / telefonu / komputera. Systemy nagłaśniające na baterie są popularne nie tylko wśród artystów ulicznych – przydają się zawsze wtedy, gdy chcesz być słyszany niezależnie od tego, gdzie jesteś.


© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać