Jak wybrać konsoletę

Nagłośnienie koncertu bez konsolety jest niemożliwe. To na niej przetwarza się dźwięk instrumentów w celu zgrania i wyregulowania ich w taki sposób, aby wszystkie były słyszalne i żaden z nich nie dominował ani nie był zagłuszany. Zakres zastosowań konsolet jest jednak znacznie szerszy. Bez specjalnych konsolet nie obeszliby się DJ-e; są one przydatne także w salach prób i mogą z nich korzystać również klawiszowcy, którzy mają kilka modułów dźwiękowych i samplerów i chcą samodzielnie regulować proporcje głośności. Dlatego istnieje kilka rodzajów konsolet – od najmniejszych z dwoma lub czterema wejściami aż po konsolety cyfrowe z 64, 88 lub 168 wejściami, z których korzystają na koncertach najbardziej znane zespoły. Aby umożliwić Ci lepsze zorientowanie się w poszczególnych typach konsolet, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik zakupowy Jak wybrać konsoletę.


RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Jeżeli szukasz prostej konsolety do swojego zestawu nagłośnieniowego używanego w lokalu lub sali prób, wystarczy Ci konsoleta obsługująca do 10 kanałów. Umożliwi Ci podłączenie instrumentów muzycznych, mikrofonów, zewnętrznego źródła dźwięku itp.

W wyborze konsolety chętnie pomogą Ci nasi specjaliści. Możesz się z nami skontaktować: .

Podstawowy przegląd konsolet

Konsolety mają różne wyposażenie w zależności od przeznaczenia. W konsoletach przeznaczonych dla DJ-ów nie może zabraknąć tzw. funkcji crossfade służącej do płynnego przechodzenia między sygnałami z dwóch gramofonów i korektorów graficznych (equaliserów), które zdecydowanie zmieniają dźwięk. Różne są też wejścia. DJ-e pracują z sygnałami stereofonicznymi i używany przez nich sprzęt musi umożliwiać podłączenie gramofonów, dla których jest on wyposażony również w odpowiednie przedwzmacniacze. Natomiast w przypadku konsolet przeznaczonych do nagłośnienia koncertów przeważają wejścia mikrofonowe, które można przeważnie wykorzystać jako liniowe, przy czym czasem jeszcze mają kilka następnych wejść liniowych, często stereofonicznych, do których można podłączyć automat perkusyjny lub odtwarzacz. Mniejsze konsolety są czasem wyposażone również we wzmacniacz.


Konsolety różnią się też konstrukcją – obok analogowych coraz częściej pojawiają się cyfrowe. W ich pamięci można łatwo zapisywać różne ustawienia. Jest to przydatne na festiwalach, kiedy nagłaśnia się więcej zespołów. Konsolety te oferują również mnóstwo zintegrowanych efektów do przetwarzania dźwięku, dzięki czemu nie trzeba dokupować różnych efektów zewnętrznych. Ze względu na to, że są wyposażone w łącze komputerowe, mogą też zastąpić kartę dźwiękową i można je z powodzeniem wykorzystywać również do nagrywania poszczególnych instrumentów w postaci oddzielnych ścieżek. Wyższa cena jest równoważona większą liczbą funkcji.

Wybór konsolety

Wybierając konsoletę, trzeba wiedzieć, do czego będzie używana i jakie są nasze wymagania:

1 – określenie źródeł sygnałów (gramofony, instrumenty, mikrofony);
2 – wybór typu konsolety (dla DJ-ów, z wbudowanym wzmacniaczem, analogowe, cyfrowe);
3 – określenie liczby kanałów;
4 – wymagania dotyczące kanałów (liczba pasm equalisera, inserty na wejściach, tryby solo/mute);
5 – liczba pętli efektowych i wyjść do odsłuchu;
6 – liczba i typ wyjść;
7 – inne wymagania (wbudowany reverb, wyjście cyfrowe na USB, możliwość podłączenia odtwarzacza w celu odtwarzania muzyki przed koncertem).

Podział konsolet


Proste konsolety

Są przeznaczone do nagłośnienia małego zespołu, na przykład duetu folkowego, ale nadają się też dla muzyków, którzy zajmują się muzyką elektroniczną i mają więcej instrumentów muzycznych. Takie konsolety miewają korektory (equalisery) przynajmniej na niektórych wejściach i przeważnie dwa sendy do podłączenia efektów zewnętrznych.
W celu zachowania małych wymiarów czasem są wyposażone w potencjometry obrotowe zamiast suwakowych.

Konsolety rackowe

Tych prostych konsolet nie umieszcza się na stole, ale montuje w racku razem z innymi urządzeniami. Często korzystają z nich klawiszowcy korzystający z większej liczby modułów dźwiękowych. Niskie konsolety o wysokości 1U mają zredukowany interfejs, który umożliwia regulację głośności i panoramy wyłącznie za pomocą potencjometrów obrotowych. Czasem mają też jedną pętlę efektową.

Konsolety dla DJ-ów

Ich podstawą są dwa kanały stereofoniczne, do których podłącza się gramofony lub inne odtwarzacze i kontrolery. Kluczowym elementem jest tzw. crossfade, który umożliwia płynne przechodzenie między dwoma kanałami stereo. Dla każdego kanału dostępny jest 3-pasmowy korektor (equaliser), który umożliwia wyraźne wzmocnienie lub stłumienie (aż po całkowite wyciszenie) danego pasma. Konsolety dla bardziej wymagających DJ-ów mogą jednak mieć też więcej kanałów. Zazwyczaj nie brakuje na nich również wejścia na mikrofon. Od pozostałych konsolet różnią się też wejściami. Podczas gdy większość konsolet wykorzystuje złącza canon (XLR) na mikrofony i wejścia jack (TRS), konsolety dla DJ-ów wykorzystują cinche (RCA) dla wyjść liniowych.

Konsolety do nagłaśniania koncertów

Mają minimalnie 16, a zazwyczaj 24 lub 32 w pełni wyposażonych kanałów z 3-pasmowym, częściej 4-pasmowym korektorem (equaliserem), minimalnie dwoma lub czterema sendami, z których dwa są przeznaczone do dwóch niezależnych połączeń monitorowych, a dwa do efektów w pętli. Lepsze mają co najmniej dwie do czterech subgrup, które można wykorzystać do perkusji lub chórów.

Powermixy – konsolety z wbudowanym wzmacniaczem

Te urządzenia łączą w sobie mniejszą konsoletę z wbudowanym wzmacniaczem. Nadają się do nagłaśniania mniejszych imprez, jak również do sali prób dla zespołów.

Cyfrowe konsolety

Cyfrowe konsolety stanowią najnowocześniejszy sprzęt. Często można je obsługiwać zdalnie, na przykład za pomocą tabletu, dzięki czemu dźwięk można przetwarzać i regulować z różnych miejsc sali. Kolejnymi zaletami cyfrowych konsolet jest przede wszystkim obecność różnych efektów, mniejszy rozmiar i waga oraz możliwość zapisywania presetów, które można wczytać przed koncertem poprzez zwykłe naciśnięcie przycisku.

Budowa konsolety

Każdy pulpit tworzą trzy sekcje: wejściowa, mikserska i wyjściowa. Do wejściowej, którą tworzy kilka kanałów, doprowadza się poszczególne sygnały, które ulegają dalszemu przetworzeniu. W części mikserskiej poszczególne kanały są ze sobą łączone i przyporządkowywane poszczególnym wyjściom. W części wyjściowej sygnał może być dalej przetwarzany i można w niewielkim zakresie regulować jego głośność za pomocą potencjometru.


Te najprostsze konsolety, czasem nazywane mikserami, mają prostą konstrukcję – umożliwiają tylko regulację głośności na każdym kanale i ewentualnie rozłożenie w stereo. Lepsze modele mają jeden potencjometr do regulacji poziomu wejściowego oraz potencjometr suwakowy lub obrotowy do regulacji głośności sygnału. Następnie jest on przekazywany do sekcji miksującej. Nie brakuje na nich też następnego potencjometru do regulacji rozłożenia w stereo. Przeważnie każdemu kanałowi towarzyszy też korektor (equaliser).


Konsolety wyższej kategorii są też wyposażone w znajdujące się przynajmniej przy kanałach mikrofonowych inserty, które po ustawieniu poziomu wejściowego umożliwiają również włączenie efektów zewnętrznych do przetwarzania sygnału, takich jak kompresory. Niektóre pulpity mają wbudowane proste kompresory. Każdy kanał często ma też możliwość wyłączenia trybu solo (lub na odwrót – przełączenia do niego), co przydaje się podczas regulacji dźwięku.


Ważna jest też sekcja, którą obsługuje się poziom sygnału przekazywanego do poszczególnych wyjść na złączach SEND. Są one wykorzystywane do następnych efektów zewnętrznych w pętli (AUX) i do odsłuchów (MON). Liczba pomocniczych wyjść jest bardzo ważna, ponieważ decyduje o liczbie samodzielnych ścieżek odsłuchu i o tym, ile osobnych efektów można do nich podłączyć. Niektóre konsolety mają już wbudowane efekty typu reverb.


Niektóre konsolety bywają też wyposażone w łącze USB, dzięki czemu można ich używać do nagrywania na komputerze i działają jak karta dźwiękowa.

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać