Jak wybrać stroik i nastroić gitarę

Aby instrument muzyczny grał prawidłowo, musi być dokładnie nastrojony. Nastrojenie dowolnej gitary czy ukulele wcale nie jest skomplikowane. Na początek potrzebujesz stroika gitarowego – bez niego trudno się stroi :-).

Nie ma znaczenia, do jakiego instrumentu jest przeznaczony. Ze stroikami gitarowymi nastroisz zarówno gitarę akustyczną i elektryczną, jak i gitarę basową czy ukulele.

Istnieją trzy podstawowe typy stroików: klasyczne, zaczepiane na klip i pedałowe.


Klasyczne stroiki gitarowe

Klasyczne stroiki gitarowe nadają się do gitar akustycznych i elektrycznych, gitar basowych i ukulele. Są bowiem wyposażone w mikrofon, który rejestruje dźwięk instrumentu akustycznego i analizuje go. Przeważnie znajdziemy na nich też wejście jack, które służy do podłączenia gitary elektrycznej lub gitary basowej za pomocą kabla. Wszelkie klasyczne stroiki są wyposażone w przejrzysty wyświetlacz, który wskazuje nastrojenie struny.

Stroiki gitarowe na klip

Dużą zaletą stroików na klip jest to, że są bardzo kompaktowe. Mocuje się je do główki instrumentu, gdzie można je spokojnie zostawić przez cały czas grania. Używając ich, nie musisz odłączać gitary elektrycznej lub basowej, ponieważ stroik zaczepiany na klip przejmuje wibracje instrumentu, nie wymaga więc podłączenia kabla. Stroiki na klip są niezwykle praktyczne i wszechstronne.

Stroiki pedałowe

Ten typ stroików gitarowych jest przeznaczony zwłaszcza do gitar elektrycznych i basowych. Swoją wielkością zazwyczaj odpowiadają efektom gitarowym i muzycy umieszczają go właśnie między nimi. Dzięki temu nie musi niczego odłączać podczas koncertu – wystarczy tylko włączyć lub aktywować stroik, nastroić instrument i można grać dalej. Stroiki pedałowe są przeważnie wyposażone w wyświetlacz (podświetlony lub LED), aby stan strojenia był dobrze widoczny również w półmroku w klubie lub w pełnym słońcu podczas festiwalu.

Jak nastroić gitarę

Nastrojenie gitary jest naprawdę łatwe i poradzi sobie z nim nawet początkujący. Jest zupełnie obojętne, na jaki typ stroika się zdecydujesz, ponieważ zasada jest zawsze taka sama:

  • Włącz stroik. Stroik na klip zamocuj na główce gitary, klasyczny połóż blisko gitary, a w przypadku gitary elektrycznej podłącz gitarę do stroika kablem instrumentalnym. Nie zapomnij obrócić potencjometru głośności gitary elektrycznej w prawo, tak aby z gitary wychodził sygnał :-).
  • Szarpnij górną strunę E (najgrubszą). Jeżeli wskazówka stroika znajduje się po lewej stronie wyświetlacza, należy mocniej naciągnąć strunę, aby zwiększyć jej napięcie i w efekcie podnieść ton. Obróć kluczem tak, aby naciągnąć mocniej strunę. Natomiast jeżeli podczas strojenia wskazówka znajduje się w prawej części wyświetlacza, strunę należy poluzować, aby obniżyć ton. Struna jest nastrojona wtedy, gdy wskazówka wskazuje prosto w górę, tzn. gdy nie jest odchylona w żadną stronę.

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać