Jak wybrać gitarę klasyczną

Gitara klasyczna należy do tradycyjnych instrumentów muzycznych o bardzo długiej historii, która sięga aż do XVII wieku. Aby umożliwić Ci dokonanie dobrego wyboru dla siebie, swoich bliskich lub dzieci, przygotowaliśmy poradnik zakupowy „Jak wybrać gitarę klasyczną”.

RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Gitara klasyczna dzięki nylonowym strunom nadaje się dla wszystkich początkujących i dla dzieci. Nylonowe struny naciska się łatwiej niż metalowe, a granie muzyki klasycznej, której uczą na przykład szkoły muzyczne, jest dla każdego początkującego muzyka dobrym przygotowaniem na przyszłość. Najważniejszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie gitary klasycznej (zwłaszcza dla dzieci), jest wielkość instrumentu.

W razie potrzeby w wyborze pomogą nasi specjaliści: . W naszym e-shopie w sekcji Gitary znajdziesz dwie kategorie, które początkującemu mogą wydawać się jednakowe, ale są między nimi zasadnicze różnice. Chodzi o kategorie Gitary klasyczne i Gitary akustyczne.

Gitara klasyczna, którą być może znasz pod nazwą „gitara hiszpańska” lub „gitara flamenco”, jest przeznaczona do grania muzyki klasycznej i flamenco. Ma szeroką (nieregulowaną) szyjkę, prostą (niezaokrągloną) podstrunnicę i nylonowe struny. Uwaga: nylonowych strun na klasyczną gitarę naprawdę nie wolno naciągać zbyt mocno, ponieważ mogłoby dojść do zerwania mostka i zniszczenia instrumentu. Na gitarze klasycznej gra się palcami (nie kostką).

Natomiast instrumenty z sekcji Gitary akustyczne (zwane również gitarami typu Western lub westernowymi) mają struny metalowe i gra się na nich przeważnie kostką. W porównaniu z gitarami klasycznymi mają węższą, bardziej zaokrągloną podstrunnicę i można je usłyszeć w muzyce country, folk, pop, rockowej itp.

W przypadku zakupu gitary klasycznej dla dzieci ważne jest, aby wielkość instrumentu odpowiadała wzrostowi dziecka. Tylko wówczas dzieciom będzie się dobrze grało na gitarze. W miarę jak dziecko będzie rosnąć, pojawi się potrzeba, aby wraz z nim „rosła” też gitara.

Podział gitar klasycznych według wielkości


Gitary 1/4

Gitary 1/4 są przeznaczone dla najmniejszych dzieci w wieku od 4 do 6 lat, o wzroście 100–115 cm.

Gitary 1/2

O stopień większe są gitary klasyczne 1/2. Odpowiadają one wiekowi od 6 do 8 lat i wzrostowi dziecka 115–135 cm.

Gitary 3/4

Gitary 3/4 są dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat, o wzroście 135–150 cm.

Gitary 7/8

Najbliżej pełnej wielkości są gitary 7/8. Są przeznaczone dla dzieci w wieku 11–13 lub dla osób o wzroście 150–160 cm.

4/4 – Pełna wielkość

Gitary klasyczne pełnej wielkości należy kupować dzieciom w wieku powyżej 13 lat lub osobom o wzroście powyżej 160 cm.

Podział według typu pudła

Pudłem nazywa się korpus gitary z otworem rezonansowym. Sposób, w jaki jest wykonane, decyduje o właściwościach akustycznych instrumentu i jego cenie.

• Najtańsze gitary klasyczne mają tak zwane warstwowe (sklejkowe) pudło rezonansowe. Te instrumenty nadają się dla początkujących również dlatego, że wymagają minimalnej konserwacji. Gitary z warstwowym pudłem są idealne do podróżowania, gry przy ognisku itp., ponieważ są po prostu odporne na warunki otoczenia.

• Następny poziom reprezentują gitary półmasywne. Ten termin oznacza, że płyta wierzchnia jest wykonana z masywnego drewna. Boki i płyta tylna są z warstwowego materiału. Gitary półmasywne mają generalnie bogatszy i pełniejszy dźwięk. Jednocześnie wymagają przynajmniej minimalnej kontroli wilgotności w miejscu, w którym są przechowywane, ponieważ masywne drewno ma skłonność do „pracowania”.

• Najwyższy poziom reprezentują gitary masywne. Ich płyta wierzchnia, boki i tył pudła są wykonane z masywnego drewna. Jakość użytych materiałów jest tu na najwyższym poziomie, co ma oczywiście pozytywny wpływ na brzmienie instrumentu. Gitary masywne są jednocześnie najbardziej wrażliwe na czynniki otoczenia i wymagają starannej kontroli wilgotności w miejscu, w którym są przechowywane.

Akcesoria

Przy zakupie nie zapomnij o odpowiednich akcesoriach do gitary klasycznej. Należy do nich stroik (wystarczy dowolny zaczepiany na klip), mocny futerał lub miękki pokrowiec, komplet zapasowych nylonowych strun i stojak, na którym Twoja gitara będzie wyglądać jak królowa :-).

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać