Jak wybrać klawisze (keyboard)

Keyboardy, zwane też klawiszami, są idealnym rozwiązaniem dla każdego początkującego muzyka, który chce zapoznać się z instrumentami klawiszowymi lub potrzebuje prostego instrumentu klawiszowego z mnóstwem dźwięków do swojego studia, sali prób lub na scenę. Klawisze służą początkującym i zaawansowanym muzykom jako źródło różnych głosów, dźwięków, efektów i akompaniamentów lub jako magazyn pętli rytmicznych i innych sampli. Sam przekonasz się, że wybór właściwego keyboardu nie jest niczym skomplikowanym i jest dobrą opcją dla każdego początkującego muzyka, niezależnie od instrumentu, na którym chce grać.

RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Na początek zalecamy dowolne zwykłe klawisze (na przykład marki Yamaha) z dynamiką. Wybierając taki instrument, żaden początkujący nie popełni błędu. W razie potrzeby w wyborze pomogą nasi specjaliści: .

Wybór według klawiatury

Klawisze bez dynamiki uderzenia
Klawisze z dynamiką uderzenia

Dynamika uderzenia oznacza, że na głośność i atak tonu ma wpływ siła naciśnięcia klawisza, jak w przypadku klasycznego fortepianu. Klawisze bez dynamiki obsługuje się łatwiej, co docenią zwłaszcza początkujący. Z drugiej strony klawisze z dynamiką lepiej przygotują Cię do ewentualnego przejścia na fortepian. Co do skali klawiatury – klawisze obejmują zazwyczaj około 5 oktaw (61 klawiszy), jednak zakres ten nie musi być zbytnim ograniczeniem dzięki procesorom dźwiękowym.

Funkcje keyboardów

Keyboardy służą głównie jako podstawowy instrument klawiszowy, na którym można grać równocześnie akompaniament i melodię. Dzięki zintegrowanemu procesorowi dźwiękowemu możesz ponadto korzystać z możliwości podkładu muzycznego, automatycznych akordów lub rytmu perkusji. Keyboardy mają wiele funkcji i parametrów; wyjaśnimy najważniejsze z nich.

Rejestr – termin pierwotnie przeniesiony z terminologii organowej oznacza liczbę dźwięków dostępnych w klawiszach, tj. ile w nich znajdziemy dźwięków fortepianów, gitar, instrumentów smyczkowych, syntezatorów, różnych efektów dźwiękowych (na przykład samochodów) itp.

Polifonia – ta wartość podaje, ile tonów, ew. głosów można zagrać jednocześnie.
Zwyczajowa interpretacja jest taka, że jeden ton to jeden głos, ale użycie efektów takich jak opóźnienie (delay) czy echo (reverb) może zwiększyć liczbę wydźwięków jednego tonu.

Arpeggio – jest to sposób gry akordów polegający na tym, że wszystkie tony wybrzmiewają nie jednocześnie, ale jeden po drugim. Na klawiszach przebiega to zazwyczaj tak, że użytkownik wybiera kolejność tonów, metrum i tempo, a klawisze same odtwarzają daną sekwencję, przeważnie jako akompaniament

Akompaniamenty, pętle perkusyjne i programy edukacyjne – większość klawiszy oferuje skonfigurowane akompaniamenty według najbardziej znanych stylów, aby muzycy mogli wykonać dany utwór z niemal całym zespołem. Akompaniamenty mogą być zapisane w klawiszach tylko w postaci podkładu perkusyjnego lub mogą zawierać więcej instrumentów. Często towarzyszą temu programy edukacyjne, dzięki którym klawisze wyświetlają zapis nutowy studiowanego utworu i prowadzą grającego, czekając na naciśnięcie prawidłowego klawisza

Funkcje transpose, dual i split – niektóre klawisze umożliwiają bardziej zaawansowaną pracę z klawiaturą, umożliwiając podzielenie jej w wybranym miejscu i przyporządkowanie każdej części innego rejestru; oznacza to na przykład, że akompaniament basowy można zagrać z użyciem dźwięków fortepianu, a melodię – na skrzypcach. Funkcja dual umożliwia przyporządkowanie jednemu tonowi dwóch rejestrów, to znaczy po naciśnięciu jednego klawisza odpowiadający ton zostanie odtworzony jednocześnie w dwóch rejestrach. Klawiaturę można też w niektórych przypadkach transponować za pomocą funkcji transpose i podwyższyć lub obniżyć ją o wybraną liczbę tonów.

Efekty – wybrane instrumenty są też wyposażone w procesory efektowe, które w czasie rzeczywistym zmieniają dźwięk według zadanych parametrów. Do najczęściej oferowanych efektów należą reverb, delay, korektor graficzny (equaliser) lub najróżniejsze przestrzenne sterea.

Wejścia i wyjścia klawiszy

Wyjście słuchawkowe i głośniki – wielką zaletą klawiszy jest niewątpliwie to, że można na nich regulować głośność, dzięki czemu możesz grać tak, aby dobrze się słyszeć i jednocześnie nikomu nie przeszkadzać. Do tego możesz wykorzystać regulację głośności wbudowanych głośników lub użyć słuchawek.

Aux in – niektóre keyboardy umożliwiają podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku, np. odtwarzacza CD, iPada lub smartfonu, z którego możesz odtwarzać swoje ulubione piosenki i próbować grać do nich akompaniament lub melodię. W wybranych modelach firmy Yamaha dostępna jest także zintegrowana funkcja Melody Suppresor, która tłumi ścieżki wokalne w utworach i umożliwia wyodrębnienie akompaniamentu.

Wyjście USB – keyboardy ogólnie bardzo dobrze współpracują z nowoczesnymi technologiami i praktycznie we wszystkich współczesnych modelach znajdziemy łącze USB służące do podłączenia do komputera, jak również do podłączania dysków USB. Za pomocą tak podłączonych peryferii możliwe jest zapisanie własnego ustawienia dźwięków, skomponowanych i zaaranżowanych piosenek lub na odwrót – wgranie nowych dźwięków do klawiszy. Kto pracuje z oprogramowaniem muzycznym, doceni możliwość podłączenia klawiszy przez USB jako kontroler MIDI, co ułatwia aranżację utworów komponowanych na komputerze.

Akcesoria

Do klawiszy nie trzeba dokupować wielu akcesoriów, jednak do nauki przyda się na przykład statyw na nuty i dobre zamknięte słuchawki. Jeżeli nie masz odpowiedniego miejsca do grania, na pewno zalecamy kupienie statywu i taboretu. Jeżeli masz na klawiszach również wejście na tzw. pedał sustain (odwzorowujący nietłumione struny fortepianu) i nie masz go w podstawowym wyposażeniu, możesz go dokupić oddzielnie. W naszym e-shopie bez problemów znajdziesz też mnóstwo futerałów na klawisze na wypadek, gdybyś potrzebował je przenieść.

Czy wszystko jest jasne?

Jeżeli nie masz pewności co do wyboru klawiszy, koniecznie skontaktuj się z nami: . Nasi pracownicy chętnie wybiorą razem z Tobą wariant najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Udanej gry! :-)

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać