Jak wybrać gramofon Hi-Fi

Sekcja Hi-Fi jest przeznaczona dla audiofilów, wymagających słuchaczy i dla wszystkich miłośników krystalicznie czystego dźwięku. A jeśli nawet ty zechcesz usiąść wygodnie do fotelu i cieszyć się ulubionym drinkiem przy słuchaniu swojego ulubionego utworu z płyty winylowej, to jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule doradzimy, jak wybrać gramofon Hi-Fi i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Typy gramofonów Hi-Fi

Gramofony Hi-Fi dzielimy według tego, czy mają one tylko wyjście phono, czy posiadają standardowy przedwzmacniacz z wyjściem liniowym. Do gramofonu, który posiada tylko wejścia phono, trzeba będzie podłączyć jeszcze oddzielny przedwzmacniacz zewnętrzny. Jego zaletą może być unikalny wygląd (istnieją również specjalne kształty - nie tylko klasyczne "prostokąty"), mniejsze wibracje które zapewniają czystszy dźwięk. Ponadto zewnętrzny przedwzmacniacz zapewni Ci nowy charakter dźwięku i wzbogaci sterowanie dźwiękiem.

Główną zaletą gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem jest to, że nie potrzebujesz niczego więcej - możesz podłączyć go bezpośrednio do zestawu Hi-Fi, kina domowego lub innego sprzętu nagłaśniającego. Ten typ gramofonów może być również wyposażony w gniazdo USB, które pozwala konwertować ulubione winyle do plików cyfrowych i przesłać je na komputer.

Napęd gramofonów

Zapomnij o tym, czego nauczyli cię w szkole dla DJ-ów. Tam ma przewagę napęd bezpośredni, ponieważ DJ potrzebuje szybkiej reakcji talerza. Ale gramofony Hi-Fi są wyposażone wyłącznie w napęd paskowy. Wynika to z faktu, że nie przenoszą się wibracje z silnika na talerz, a tym samym na płytę. Odtwarzanie jest w ten sposób maksymalnie czyste.

Gramofony zazwyczaj posiadają prędkość 33 i 45 obrotów na minutę. Prędkość można zmienić za pomocą przeznaczonego do tego celu przycisku, lecz wyjątkiem nie jest nawet ręczne przesunięcie paska z jednego biegu do drugiego. Paradoksalnie, ta metoda jest stosowana nawet w luksusowych gramofonach, ponieważ jest zdecydownaie najdokładniejszym rozwiązaniem.

Konstrukcja gramofonów Hi-Fi

Obudowy gramofonów Hi-Fi są zaprojektowane tak, aby zapewnić stabilność dla talerza obrotowego. Wszelkie wahania prędkości lub niedokładności mogłyby mieć negatywny wpływ na odtwarzanie dźwięku. Ramię gramofonu jest wykonane ze specjalnych materiałów (np. włókno węglowe), aby było lekkie i nie spowodowało niepożądanego nacisku na płatę, co mogłoby zniekształcić dźwięk.

Design

Gramofon Hi-Fi jest przeznaczony głównie dla miłośników sztuki. A więc przy ich projektowaniu dba się również o wygląd. Zdecydowana większość gramofonów Hi-Fi oprócz uszu, zachwyci również Twoje oczy.

Proszę czekać