Jak wybrać harmonijkę ustną

Harmonijki ustne są najczęściej kojarzone z muzyką country, folkiem i bluesem. Harmonijka ustna jest bardzo praktycznym instrumentem muzycznym – jest niedroga, nie wymaga żadnej skomplikowanej konserwacji, zmieści się w kieszeni kurtki i nie jest trudno nauczyć się na niej grać (poradzi sobie nawet samouk z odrobiną talentu). W niniejszym poradniku zakupowym doradzimy Ci, jak wybrać harmonijkę ustną.

RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Początkującym zalecamy uniwersalne harmonijki nadające się do wszystkich stylów, czyli harmonijki diatoniczne. Każda z nich jest nastrojona w określonej tonacji, na przykład C-dur. Jeżeli grasz utwór, który jest w tonacji C-dur, taka harmonijka będzie zawsze grała odpowiednie dźwięki.

W wyborze harmonijki chętnie pomogą nasi specjaliści. Możesz się z nami skontaktować: .

O instrumencie

Harmonijkę ustną zaliczamy do instrumentów dętych. Zasada gry na harmonijce ustnej sprowadza się do tego, że grający swoim oddechem (dmuchając lub wciągając powietrze) wprawia w drgania małe blaszki (stroiki) wewnątrz instrumentu, w wyniku czego powstaje dźwięk. Obecnie istnieje kilka rodzajów harmonijek ustnych: harmonijki diatoniczne, harmonijki chromatyczne, harmonijki oktawowe oraz harmonijki tremolo. Specyficzną grupę harmonijek ustnych tworzą tak zwane melodyki (harmonijki klawiszowe).

Gra w zespole

Jeżeli na harmonijce diatonicznej będziesz chciał grać w zespole, będziesz potrzebować całego zestawu harmonijek o różnych tonacjach, aby dostosować się do pozostałych muzyków. Przykładowo, w przypadku takich gatunków jak country i bluegrass grający powinien mieć co najmniej 2 harmonijki diatoniczne (jedną C-dur, a drugą G-dur), ponieważ w country i bluegrassie przeważnie gra się właśnie w takich tonacjach. Harmonijki można zakupić osobno lub zdecydować się na dobry zestaw. Jeżeli do harmonijki ustnej kupisz też uchwyt na szyję, możesz równocześnie grać też na drugim instrumencie muzycznym (najczęstsza kombinacja: harmonijka ustna + gitara).

Podział harmonijek ustnych:


Harmonijki diatoniczne

Diatoniczne harmonijki ustne wyróżniają się tym, że zostały nastrojone zgodnie z jedną ze skal (durowych, molowych). Dzielą się na harmonijki z kompletną skalą i na harmonijki ze strojem Richtera. Harmonijki diatoniczne z kompletną skalą oferują kompletną skalę (przeważnie durową). Harmonijki diatoniczne ze strojem Richtera nie mają kompletnej skali – i ten brak grający musi zrekompensować za pomocą techniki zwanej podciągiem. „Richterki” mają szeroką skalę zastosowań, ale najczęściej są wykorzystywane w muzyce bluesowej, folkowej i bluegrassowej.

Harmonijki chromatyczne

Harmonijki chromatyczne charakteryzuje to, że są oparte na całej skali chromatycznej (tj. interwały między poszczególnymi dźwiękami wynoszą pół tonu). Wcześniej bywały najczęściej używanym typem harmonijki ustnej – zwłaszcza w muzyce ulicznej i jazzowej. W przypadku tych gatunków harmonijka chromatyczna jest wciąż idealnym instrumentem, jednak ma swoje ograniczenia. Dlatego harmonijki chromatyczne zostały stopniowo wyparte i zastąpione przez bardziej uniwersalne harmonijki diatoniczne ze strojem Richtera.

Harmonijki tremolo

Harmonijki ustne, które są oznaczone jako „tremolo”, są specjalną odmianą harmonijek diatonicznych. Ten rodzaj harmonijek cechuje to, że dla każdego tonu dostępne są zawsze dwa jednakowo nastrojone stroiki (dokładniej mówiąc, różnią się wzajemnie tylko o parę herców). W wyniku tego powstaje klasyczny, „drgający” efekt tremolo. Harmonijki tremolo są dłuższe niż zwykłe harmonijki diatoniczne, a ich dźwięk przypomina akordeon.

Harmonijki oktawowe

Harmonijka oktawowa jest następną specjalną wersją harmonijki diatonicznej. Również harmonijki oktawowe mają podwójne stroiki, jednak dzieli je interwał wynoszący jedną oktawę. Harmonijki oktawowe brzmią bardzo ciekawie, ale nie jest to zbyt rozpowszechniony typ harmonijek ustnych.

Melodyki (harmonijki klawiszowe)

Melodykę (harmonijkę klawiszową) można nazwać skrzyżowaniem harmonijki ustnej i harmonii. Właśnie dlatego melodyki są często używane jako instrument do ćwiczenia dla przyszłych akordeonistów. Z wykonawcą grającym na melodyce nie spotkasz się jednak często – zajmuje się tym niewiele osób. Ten instrument muzyczny można usłyszeć głównie w piosenkach w stylu reggae, ska lub dub.


© AUDIO PARTNER s.r.o.

Wyszukiwane hasła

Kategorie

Marki

Proszę czekać