Jak wybrać elektryczną gitarę basową

Czterostrunowe, pięciostrunowe, aktywne, pasywne, z progami, bez progów… Wierzymy, że zorientowanie się we wszystkich tych pojęciach może być dla początkującego twardym basowym orzechem do zgryzienia, dlatego przygotowaliśmy poradnik zakupowy, który doradzi Ci, jak wybrać gitarę basową. Jeżeli chcesz uzyskać poradę w kwestii zakupu tego instrumentu od naszych specjalistów, napisz na adres e-mail .

RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Absolutny standard wśród gitar basowych i esencja basowego dźwięku to 4-strunowe gitary basowe Jazz Bass, które jako pierwsza wprowadziła na rynek firma Fender. Od tego czasu rozpowszechniły się tak, że modele JB znajdziesz też w ofercie innych producentów. Instrumenty JB zazwyczaj wytwarzają pełny i ciepły dźwięk, który brzmi dobrze w każdym stylu muzycznym, zatem można w tym przypadku mówić o ich absolutnej wszechstronności.

Gitary basowe przyszły na rynek na początku lat 50., kiedy amerykański producent Fender przedstawił pierwszą masowo sprzedawaną gitarę basową Precision Bass. Te instrumenty miały za zadanie zastąpienie używanych do tej pory kontrabasów, które stały się niepraktyczne z powodu swojej ogromnej wielkości i ograniczonych możliwości nagłośnienia. Od tego czasu gitara basowa stała się nieodłączną częścią niemal wszystkich stylów muzycznych. Chodzi o instrument, który stoi na granicy między sekcją rytmiczną i melodyczną zespołu. Wspólnie z perkusją tworzy groove i jednocześnie uczestniczy w melodycznej części piosenki, na przykład z gitarami i innymi instrumentami.

Mówi się, że bas „hartuje” muzykę, co jest niewątpliwie prawdą, i jak tylko wykluczysz gitarę basową z miksu muzycznego, zauważysz, że bez niej muzyka jest zupełnie pusta.

Podstawowe typy gitar basowych:


Jazz Bass

Gitary basowe typu Jazz Bass, które pierwotnie wprowadził na rynek producent Fender, należą do światowego standardu. Te instrumenty są dźwiękowo wszechstronne i kupienie ich przez początkującego muzyka nie będzie nigdy błędem. Nazwa Jazz na pewno nie oznacza, że muszą być wykorzystywane tylko w tym stylu muzyki. Ich charakterystyczny, pełny dźwięk i kombinacja dwóch przetworników typu single-coil sprawia, że spotkamy się z nimi chyba we wszystkich stylach muzycznych.

Precision Bass

Gitary basowe typu Precision możemy uważać za matki wszystkich gitar basowych – jest to bowiem najstarszy instrument tego typu, który powstał na początku lat 50. i zmienił muzykę na zawsze. Przeważnie znajdziemy na nich jeden dzielony przetwornik single-coil produkujący charakterystyczny surowy dźwięk, który nie jest tak pełny i okrągły, jak w przypadku Jazz Bass. Zdecydowany dźwięk instrumentów Precision Bass też będzie pasować niemal wszędzie.

Modern Bass

Sama nazwa tej sekcji gitar basowych wskazuje, że chodzi o instrumenty młodsze niż dwa poprzednie typy. Te basy miewają okrągły i masywny korpus z głębokimi wycięciami i długimi „rogami”. W większości przypadków są wyposażone w przetworniki humbucker i aktywną elektronikę (instrument ma w sobie wbudowany przedwzmacniacz), zatem ich dźwięk jest bardzo pełny, gruby, ale nie tak klarowny. Aktywna elektronika tych gitar basowych umożliwia ponadto korekty dźwięku (basy / tony średnie / tony wysokie) bezpośrednio na instrumencie.

Pozostałe gitary basowe

Istnieje mnóstwo gitar basowych, które pod względem konstrukcji i kształtu nie wpisują się w żadną z głównych kategorii. Znajdziesz tu na przykład gitarę basową typu Thunderbird z warsztatów Gibson i Epiphone. Ich ponadczasowy i atrakcyjny wygląd zdobył już serca wielu pokoleń gitarzystów.

Hard and Heavy

W sekcji Hard and Heavy znajdziesz gitary basowe, których wspólnymi cechami są ostre i agresywne kształty, które polubili basiści poruszający się w ciężkich, metalowych stylach.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze gitary basowej

4-strunowe i 5-strunowe gitary basowe
Standardowa gitara basowa ma 4 struny. Mnóstwo gitarzystów basowych preferuje jednak instrumenty z pięcioma strunami. Tak zwane „czterostrunówki” mają standardowo struny strojone do tonów E, A, D, G. „Pięciostrunówki” mają jeszcze dodatkowo głęboką strunę „B” (nazywaną też „H”). 5-strunową gitarę basową stroi się zatem do tonów B (H), E, A, D, G. W ten sposób umożliwia granie jeszcze niższych dźwięków niż standardowa 4-strunowa gitara basowa.

Aktywna i pasywna elektronika
Gitary basowe dzielimy na gitary z pasywną i aktywną elektroniką. Pierwotnie istniały tylko pasywne gitary basowe, co oznacza, że sygnał z przetworników instrumentu był wzmacniany dopiero we wzmacniaczu. Aktywne gitary basowe mają wbudowany przedwzmacniacz, dlatego ich sygnał wyjściowy jest silniejszy, co zapewnia „grubszy” i mocniejszy dźwięk, który jednak nie jest tak wyrazisty i charakterystyczny, jak w przypadku gitar pasywnych. Zaletą gitar aktywnych jest też to, że na tych instrumentach przeważnie znajdują się również potencjometry do regulacji barwy dźwięku. Dzięki nim możliwe jest ustawienie proporcji basów oraz tonów średnich i wysokich bezpośrednio na instrumencie. Jednak aby aktywna elektronika działała, w gitarze musi znajdować się bateria 9 V. Jeżeli się rozładuje, za wiele nie zagrasz, dlatego dobrze jest mieć przy sobie zapasową :-)

Bezprogowe gitary basowe

Specyficzną grupą są bezprogowe gitary basowe. Na wzór kontrabasów mają „gołą” podstrunnicę, na której poszczególne pozycje są oznaczone co najwyżej pionowymi kreskami. Te instrumenty są używane w muzyce jazzowej i są przeznaczone dla bardziej doświadczonych muzyków.

Akcesoria do gitar basowych

Gitara basowa nie obejdzie się bez podstawowego wyposażenia. Na początek potrzebujesz kabla instrumentalnego, którym podłączysz gitarę basową do comba lub wzmacniacza. Do nastrojenia instrumentu będziesz potrzebować stroika (dobrze posłuży dowolny zaczepiany na klip). Przyda się też pasek i stojak. Jeżeli chcesz zabrać gitarę basową w podróż, zalecamy kupienie miękkiego pokrowca (wygodniejszy) lub sztywnego futerału (bezpieczniejszy).

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru gitary basowej lub po prostu wciąż nie możesz się zdecydować, bez wahania skontaktuj: .

Udanej gry! :-)

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać