Poradnik zakupowy: Instrumenty perkusyjne


W naszym poradniku zakupowym doradzimy, jak wybrać najlepszy instrument perkusyjny dla początkującego. Instrumenty perkusyjne są instrumentami rytmicznymi, stanowią więc idealny sposób nauki rytmu, umożliwiając jednocześnie rozładowanie nadmiaru energii. Ponadto dobry zestaw perkusyjny sprawdzi się w każdej stylistyce i nie trzeba kupować osobnych instrumentów do różnych stylów muzycznych (jak w przypadku niektórych innych instrumentów). Przyjrzymy się czynnikom, które trzeba rozważyć, wybierając instrumenty perkusyjne.


Podział instrumentów perkusyjnych

Instrumenty perkusyjne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: akustyczne i elektroniczne. Akustyczne instrumenty perkusyjne tworzy zestaw drewnianych bębnów (korpusów) z naciągniętą membraną oraz talerze. Perkusję elektroniczną tworzą natomiast tylko plastikowe płyty z przetwornikami przekazującymi informację o uderzeniu do centralnej jednostki, która następnie odtwarza dany dźwięk. Na obu typach perkusji gra się rozmaitymi drewnianymi pałkami.

Perkusja akustyczna – zalety i wymagania

 • + Wysoka jakość dźwięku również w przypadku tańszych modeli
 • + Granie bez nagłośnienia i energii elektrycznej
 • + Możliwość rozbudowy zestawu lub zmiany dźwięku za pomocą różnych membran, talerzy itp.
 • + Perkusja akustyczna jest po prostu autentycznym instrumentem muzycznym pod każdym względem

 • - Perkusja akustyczna jest głośna, więc sąsiedzi na pewno będą wiedzieć, że na niej grasz
 • - Do transportu potrzebny jest większy bagażnik (idealnie kombi)
 • - Należy zachować ostrożność przy jej strojeniu i przechowywaniu, ponieważ jakakolwiek podwyższona wilgotność ma wpływ na rezonans korpusów

 • Perkusja elektroniczna – zalety i wymagania

  • + Możliwość gry ze słuchawkami z pełnowartościowym dźwiękiem i dynamiką
  • + Setki różnych dźwięków i możliwość gry z podkładem muzycznym i mniejszą głośnością
  • + Brak konieczności strojenia, lekkość i łatwość transportu

 • - Nie można grać bez sprzętu nagłośnieniowego lub słuchawek
 • - W przypadku modeli niższej klasy brakuje właściwej imitacji odbicia od membrany, co może na początku negatywnie wpływać na niektóre techniki gry
 • - W przypadku modeli profesjonalnych z wieloma padami (talerze, bębny, pady) cena jest zazwyczaj wyższa

 • Wybieramy instrumenty perkusyjne dla początkującego

  Głównym kryterium wyboru instrumentów perkusyjnych będzie to, czy początkujący perkusista będzie miał do dyspozycji miejsce, w którym będzie mógł ćwiczyć, nie przeszkadzając nikomu. Jeżeli nie ma dostępu do takiego pomieszczenia, należy zdecydować się na zakup perkusji elektronicznej. W przypadku akustycznych instrumentów perkusyjnych zalecamy wybranie kompletnego zestawu, łącznie ze statywami, pedałami i talerzami. Częścią tych zestawów są zazwyczaj talerze hi-hat, crash i ride. Ta konfiguracja służy do podstawowej gry na perkusji i bez niej perkusista nie może się obejść. Można na niej zagrać w zasadzie cokolwiek. Jeżeli masz wątpliwości, przyjdź do naszego sklepu w celu uzyskania porady lub skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 800 100 029. Nasi doświadczeni pracownicy chętnie pomogą Ci dokonać wyboru.

  Podstawowy sprzęt: Pałki i stołek perkusyjny

  Kupując instrumenty perkusyjne, nie zapomnij o wyborze pałek. W kwestii pałek na początek zdecydowanie zalecamy wszechstronny i uniwersalny typ z oznaczeniem 5A. Oprócz pałek można też dokupić stołek perkusyjny, statyw na nuty, metronom, zestaw do konserwacji talerzy, zapasowe membrany, zapasowe filce pod talerze (często się gubią podczas przewozu) czy olej do smarowania pedałów. Bardzo przydatne są też dwie korbki do strojenia, które są ważne nie tylko podczas składania i rozkładania bębnów, ale również podczas ich strojenia. Każdy perkusista potwierdzi, że korbki do strojenia są rzeczą, której najczęściej brakuje na koncertach :-).

  © AUDIO PARTNER s.r.o.
  Proszę czekać