Jak wybrać gramofon dla DJ-ów

Gramofony są podstawą i esencją DJ-ingu.

Przed dokonaniem wyboru zastanów się, do jakich celów chcesz ich używać. Istnieją bowiem następujące podstawowe typy gramofonów DJ: klasyczne analogowe (z napędem bezpośrednim/paskowym) i gramofony USB. Zaletą gramofonów USB jest to, że za ich pomocą możesz digitalizować płyty winylowe (zapisać ich zawartość na komputerze).

Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki i potrzebujesz więcej informacji, możesz się z nami skontaktować: . Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.


Typy gramofonów dla DJ-ów

Kiedy zaczniesz się interesować gramofonami dla DJ-ów, zauważysz, że istnieją dwa podstawowe typy gramofonów analogowych: z napędem paskowym i z napędem bezpośrednim. Gramofony z napędem paskowym są tańsze niż te z napędem bezpośrednim. Gramofony z napędem bezpośrednim mają jednak stabilniejsze obroty, co jest przyczyną ich wyższej ceny. Specyficzną cechą wszystkich gramofonów dla DJ-ów jest tzw. pitch fader, którym możesz regulować obroty. W naszej ofercie znajdziesz też kategorię gramofonów USB.

Jeżeli chcesz scratchować lub miksować za pomocą gramofonu utwory z komputera (za pośrednictwem popularnych programów DJ Serato, Traktor itd.), to wbrew pozorom nie służą do tego gramofony USB. Do komputera można podłączyć dowolny gramofon dla DJ-ów. Będziesz tylko potrzebować konsolety DJ z łączem USB i specjalnej płyty z kodem czasowym. Ta płyta po podłączeniu gramofonu do konsolety i komputera z programem do DJ-owania zachowuje się tak, jakby na niej był utwór, który przyporządkujesz jej w komputerze.

Do postawienia pierwszych kroków i opanowania podstaw DJ-ingu wystarczy Ci tańszy gramofon z napędem paskowym. Jeżeli jednak nie chcesz żadnych kompromisów i potrzebujesz sprzętu, jakiego używają doświadczeni DJ-e, kup gramofon z napędem bezpośrednim. Oba wymienione typy mogą być połączone z komputerem i stosowane razem z płytami z kodem czasowym, programami dla DJ-ów i odpowiednią konsoletą. Jeżeli masz w domu cenne płyty, które chcesz zapisać w postaci cyfrowej, lub planujesz użyć elektronicznych sampli (fragmentów utworów) z płyt winylowych, na pewno przyda Ci się gramofon USB.


Inne kryteria właściwego wyboru gramofonu.

  • Ramiona: dostępne są wersje proste i zagięte. Na początku nie będzie to dla Ciebie zbyt ważne. Chodzi tylko o ergonomię, która jest ważna dla bardziej doświadczonych DJów.
  • Możliwość regulacji obrotów (tzw. pitch): to podstawowa i kluczowa właściwość wszystkich gramofonów dla DJ-ów. Dzięki możliwości zmiany obrotów dochodzi do zestawiania dwóch beatów z dwóch gramofonów, co jest jedną z podstawowych technik DJ-owania.
  • Design: nie jest aż tak ważny przy wyborze i nie poprawi parametrów gramofonu, ma jednak znaczenie wówczas, gdy zależy nam nie tylko na funkcjonalności, ale również na estetyce.

Adaptery i igły

Ważnymi częściami służącymi do odtwarzania muzyki są też adapter i igła. Zawsze dobrze jest mieć jakieś igły w zapasie na wypadek, gdyby podczas scratchowania doszło do jej uszkodzenia. W przypadku gramofonów DJ może się to zdarzyć – jest to w zasadzie materiał eksploatacyjny, który z definicji podlega zużyciu (chociaż nie wymienia się go wcale aż tak często).

Adaptery różnią się w zależności od przeznaczenia, jakości i ceny. Te najczęściej stosowane mają oznaczenie MM (moving magnet).

W zależności od kształtu igły dzielą się na sferyczne (zaokrąglone) lub eliptyczne (ostrzejsza końcówka).

Akcesoria

Częścią pełnowartościowego wyposażenia DJ jest też konsoleta DJ. Przyda Ci się też stół dla DJ-ów, na którym wszystko wygodnie poskładasz. Możesz też kupić płyty z kodem czasowym oraz różne futerały i walizki. Przydatne mogą być także zapasowe adaptery i igły.

Życzymy udanego grania, scratchowania, DJ-owania i miksowania! :-)

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać