Jak wybrać fortepian cyfrowy

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem szukającym instrumentu muzycznego dla swojego dziecka, muzykiem, który z powodu sąsiadów lub miejsca nie może sobie pozwolić na duży fortepian, czy profesjonalnym pianistą, który szuka alternatywy wobec klasycznego instrumentu z bogatszą skalą dźwięków, wcześniej czy później zaczniesz się interesować fortepianem cyfrowym. Fortepian cyfrowy to instrument muzyczny, którego główną funkcją jest wierna imitacja akustycznego odpowiednika – od pianina aż po wielkie skrzydło koncertowe. Oprócz tego fortepian cyfrowy oferuje zalety zaawansowanych procesorów dźwiękowych, banki dźwięków i możliwość elektronicznego aranżowania i nagrywania utworów. Ale jak prawidłowo wybrać taki fortepian?

Podczas gdy pianina cyfrowe naśladują mniejsze pianino z pionowym układem strun, fortepiany cyfrowe stwarzają wrażenie gry na autentycznym instrumencie koncertowym. Jeżeli jednak wybierasz instrument dla początkującego pianisty, pianino cyfrowe jest dla Ciebie idealnym wariantem, zwłaszcza ze względu na wyższą cenę fortepianów cyfrowych.

Podział według klawiatury

Podstawą pianin cyfrowych jest klawiatura, która powinna jak najlepiej naśladować klawiaturę prawdziwego pianina, ze wszystkimi jej niuansami i detalami. Niektórym osobom nie jest przyjemnie grać na matowych klawiszach, a inni z kolei lubią uczucie „śliskości” na błyszczących klawiszach. Z punktu widzenia materiału optymalna jest imitacja kości słoniowej, przynajmniej z minimalnymi właściwościami ssącymi, co sprzyja ogólnemu komfortowi gry.

Właściwości mechaniczne i akustyczne

Podstawą każdego fortepianu cyfrowego jest mechanika młoteczkowa, która symuluje opór młoteczków prawdziwego fortepianu. W zależności od ceny fortepianu cyfrowego taka mechanika jest tzw. liniowa (wszystkie młoteczki mają jednakowy ciężar) lub zróżnicowana, gdzie młoteczki klawiszy basowych są cięższe, a altowych lżejsze, jak w prawdziwym fortepianie.

Każdy klawisz służy jako element obsługujący lub uruchamiający element granego dźwięku (zazwyczaj prawdziwego fortepianu) odpowiadającego danemu tonowi. Na to uruchomienie może mieć wpływ kilka modulacji, które imitują działanie mechaniki instrumentu akustycznego:

Key-off – klawisze prawdziwego fortepianu akustycznego nie przestają grać natychmiast po podniesieniu młoteczka, ponieważ dzięki tłumikom wydają charakterystyczny stłumiony dźwięk, co symuluje właśnie funkcja key-off
Escapement – ta funkcja symuluje sytuację, w której klawisz zostaje niedostatecznie naciśnięty i w prawdziwym instrumencie nie rozbrzmiałby struny i ton
Dynamika uderzenia – umożliwia zróżnicowanie głośności i przebiegu tonu w zależności od siły naciśnięcia klawisza. Obowiązuje zasada, że im więcej jest stopni dynamiki, tym bardziej dynamika klawiszy fortepianu cyfrowego przybliża się do prawdziwego fortepianu
Smooth release – zaawansowana funkcja dźwiękowa symulująca pogłos strun po delikatnym podniesieniu młoteczków, którą docenią zwłaszcza wykonawcy trudniejszych utworów klasycznych lub jazzu
Stereo sustain – symulacja naciśnięcia prawego pedału, kiedy struny nie są tłumione tłumikami i mają dłuższy pogłos

Procesor dźwiękowy

Procesor dźwiękowy jest sercem każdego fortepianu cyfrowego i właśnie jego jakość ma decydujący wpływ na dźwięk nabytego fortepianu. Każdy procesor zawiera nagrane dźwięki prawdziwego fortepianu, jednak w tańszych instrumentach nagrana jest przeważnie nie cała klawiatura, lecz tylko wybrane tony, a pozostałe są uzyskiwane przez komputerowe podwyższenie lub obniżenie nagranego tonu. Istnieją jednak też fortepiany cyfrowe, które mają nagrane kompletne klawiatury luksusowych i drogich modeli koncertowych, i to w kilku stopniach w celu zapewnienia doskonałej symulacji dynamiki uderzenia.

Oprócz podstawowych banków dźwięków klasycznego fortepianu fortepiany cyfrowe zawierają też mnóstwo innych dźwięków i głosów – od klasycznych keyboardów z mnóstwem efektów dźwiękowych aż po bardzo zaawansowane symulacje starych syntezatorów lub fortepianów elektrycznych. Te możliwości fortepianów cyfrowych są rozszerzane przez specjalne funkcje, np.: Dual tone lub layer – możliwość połączenia dwóch ustawień dźwiękowych w jednym klawiszu, kiedy po naciśnięciu jednego klawisza może zabrzmieć dźwięk fortepianu i na przykład odpowiadający mu dźwięk skrzypiec. Keyboard split – możliwość rozdzielenia klawiatury na dwie części i używania każdej z nich z zupełnie innym ustawieniem. Bez problemu możesz wtedy zagrać melodię na fortepianie, a basy na przykład na organach.

Aranżowanie utworów i interfejs MIDI

Procesor dźwiękowy może w wielu przypadkach posłużyć jako narzędzie do komponowania własnych piosenek, które potrafi nie tylko nagrać, ale często też analizować utwory, i na przykład dodać akordowy akompaniament. Taka funkcja może też posłużyć jako nauczyciel – wówczas jednostka sterująca wyświetla nam zapis nutowy utworu i czeka na naciśnięcie prawidłowego tonu lub odlicza dokładny rytm i powiązanie tonów.

Oprócz tych funkcji docenisz też z pewnością możliwość połączenia fortepianu cyfrowego z komputerem lub innym inteligentnym urządzeniem za pomocą interfejsu MIDI lub USB. Dzięki temu Twój fortepian stanie się pełnowartościowym studyjnym urządzeniem peryferyjnym, które bez problemów połączysz ze swoim oprogramowaniem muzycznym. Ponadto będziesz mógł w prosty sposób tworzyć kopie zapasowe swoich utworów nagranych bezpośrednio do fortepianu lub, na odwrót, wczytać do pamięci fortepianu nowe utwory i nowe dźwięki, jeżeli producent to umożliwia.

Wyjścia dźwiękowe

Jedną z największych zalet fortepianu cyfrowego jest to, że można w pełni regulować głośność wbudowanych głośników lub słuchać dźwięków przez słuchawki. Dlatego większość fortepianów cyfrowych jest wyposażona w wyjście słuchawkowe na wtyk stereo jack 6,3 mm, a bardzo często również w wyjście stereo RCA (cinch) lub 2 wyjścia mono jack 6,3 mm. Na profesjonalnych fortepianach cyfrowych znajdziesz też parę wyjść XLR służących do bezpośredniego podłączenia instrumentu do miksera lub zestawu nagłośnieniowego.

Akcesoria fortepianów cyfrowych i zestawy promocyjne

Najważniejszymi akcesoriami do fortepianów cyfrowych są na pewno taborety do fortepianu z regulowaną wysokością, rozmaite ochronne filce na klawiaturę lub słuchawki o zamkniętej konstrukcji. W przypadku fortepianów cyfrowych w zasadzie nie potrzebujesz metronomu, ponieważ taka funkcja jest zawarta chyba we wszystkich instrumentach tego typu dostępnych obecnie na rynku. Jeżeli planujesz nabycie instrumentu dla początkującego, zwracamy też uwagę na zestawy promocyjne z wybranym wyposażeniem, które znajdują się w sekcji fortepianów cyfrowych w naszym e-shopie.

Czy już jest wszystko jasne?

Jeżeli tak, już nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał ten właściwy fortepian. Jeżeli masz wciąż jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości co do wyboru fortepianu cyfrowego, skontaktuj się z nami: . Nasi doświadczeni pracownicy bardzo chętnie doradzą, jaki fortepian najlepiej spełni Twoje potrzeby.

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać