Jak wybrać kompletny system dla DJ-ów

DJ-ing już od swoich początków należy do najbardziej progresywnych typów produkcji muzycznej. Nic dziwnego zatem, że narzędzia dla DJ-ów nie zatrzymały się w rozwoju, a pierwotnie używana technika analogowa (gramofony + konsolety) jest stopniowo zastępowana nowocześniejszą techniką (cyfrową). Obecnie na szczycie tego rozwoju technologicznego są tak zwane kontrolery DJ all-in-one (czyli kompletne systemy dla DJ-ów).


RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Wszystkie kontrolery DJ łączy to, że są oparte na technologiach cyfrowych – co w odróżnieniu od starszej techniki analogowej znacznie ułatwia pracę ze ścieżkami muzycznymi. Jednak nie wszystkie kontrolery DJ możemy nazwać kontrolerami DJ all-in-one (kompletne systemy dla DJ-ów). Kontrolery DJ all-in-one oznaczają tylko takie urządzenia, które w ramach jednej platformy integrują funkcje gramofonów i konsolet.

Kontrolery DJ all-in-one są dobrą opcją dla doświadczonych DJ-ów, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości cyfrowego przetwarzania ścieżek dźwiękowych. Jednocześnie kontrolery te nadają się dla zupełnych nowicjuszy, ponieważ technologia cyfrowa będzie łatwiejsza do opanowania niż starszy sprzęt dla DJ-ów.

Jeżeli jesteś zainteresowany konsultacją ze specjalistami, bez wahania skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy, jaki kompletny system DJ będzie dla Ciebie idealny. Jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu 800 100 029 (pon.–pt. 9–20, sob. 10–17) lub adresem e-mail .

Sprzęt

Kompletne systemy DJ przeważnie są podzielone na 3 sekcje: dwie sekcje służą do obsługi ścieżek muzycznych, a jedna funkcjonuje jako konsoleta. Większość kontrolerów DJ może pracować z 2–4 kanałami muzycznymi i zazwyczaj jest wyposażona we własną kartę dźwiękową. Obsługa sprzętowa kompletnych kontrolerów DJ jest najczęściej rozwiązana za pomocą padów, pokręteł (knobów), tarcz JOG itp.

Ergonomia wielu urządzeń opiera się na klasycznej analogowej technice DJ (są wyposażone w 2 obrotowe tarcze symulujące gramofony), ale w niektórych kontrolerach DJ obsługa jest rozwiązana bardziej oryginalnie. Pamiętajmy, że jakość wykonania elementów obsługowych ma dla DJ-ów zasadnicze znaczenie – zwłaszcza jeżeli chodzi o dokładność i czułość.

Oprogramowanie

Dla systemów DJ niezmiernie ważne jest również oprogramowanie. Dobre oprogramowanie umożliwia łatwe połączenie kontrolera DJ z laptopem lub tabletem, a także umożliwia łatwe miksowanie muzyki i intuicyjną obsługę używanych ścieżek muzycznych. Do najbardziej znanych programów DJ należą następujące programy: Serato DJ, Traktor, DJAY, VirtualDJ. Do większości urządzeń dla DJ-ów dołączana jest licencja na przynajmniej podstawową wersję któregoś z tych programów.

Połączenie z komputerem lub tabletem

Wszelkie kontrolery DJ all-in-one są skonstruowane pod kątem łatwego i bezproblemowego podłączenia do komputera lub do tabletu (iPada) – tak zwane Plug’n’Play. Standardem w kwestii podłączania do komputera jest port USB. Część kontrolerów DJ all-in-one może działać niezależnie od komputera, ale większość wymaga podłączenia do komputera (tabletu).

Zdecydowana większość kompletnych systemów DJ jest kompatybilna ze wszystkimi głównymi i najbardziej rozpowszechnionymi systemami operacyjnymi – na wszelki wypadek sprawdź jednak kompatybilność z Twoim komputerem (iPadem) w dokumentacji technicznej dostawcy. Warto również skontrolować liczbę wejść i wyjść kontrolera DJ.

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać