Jak wybrać gitarę basową

Witamy nowych basistów! Często mówi się, że każdy zespół jest tak dobry, jak dobry jest jego basista. Jest to oczywiście trochę przesada, ale i tak w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Gitarzysta basowy jest bowiem jedynym członkiem zespołu, który stoi na granicy między sekcją rytmiczną (perkusista) i melodyczną (gitarzysta, klawiszowiec itp.). Wraz z perkusją nadaje tempo i groove utworu, uzupełniając granymi przez siebie tonami i akordami to, co właśnie gra na przykład gitarzysta.
Chętnie doradzimy Ci w kwestii zakupu gitary basowej dla Ciebie, Twoich bliskich lub dzieci. W razie potrzeby w wyborze pomogą nasi specjaliści: .

Gitara basowa dla początkujących

Wybranie pierwszego instrumentu dlatego, że Ci się po prostu spodobał, wcale nie jest od rzeczy. Jeżeli od samego początku wpadnie Ci w oko i polubisz go, znacznie lepiej będzie Ci się uczyć na nim grać.

Najbardziej wszechstronne gitary basowe to instrumenty typu Jazz Bass, za którymi stoi amerykański producent Fender. Typ JB stał się na tyle kultowy, że w różnych wariacjach produkuje go wielu innych producentów. Dla początkującego gitara basowa typu JB jest doskonałym wyborem, ponieważ jest to absolutny standard.

Szczegółowy poradnik zakupowy „Jak wybrać elektryczną gitarę basową” znajdziesz tutaj.

Cztery czy pięć strun?

Różnica między 4-strunową i 5-strunową gitarą basową polega na tym, że tak zwana „piątka” ma dodatkowo głęboką strunę „B” (w polskiej nomenklaturze muzycznej nazywana „H”), która ze standardowym strojeniem umożliwia granie o następne 3 tony niżej.

Zadaj sobie następujące pytanie: na czym gra Twój basowy idol – ma 4-strunową czy 5-strunową gitarę basową? To pytanie wcale nie jest od rzeczy, ponieważ kiedy już nauczysz się podstaw, na pewno będziesz chciał zagrać basowe partie swojego ulubionego zespołu, a jeżeli są napisane dla 5-strunowej gitary basowej, nie bój się i jako początkujący wybierz od razu ten typ. Jeżeli nie masz żadnych idoli, standardem jest 4-strunowa gitara basowa, która spokojnie sprawdzi się w dowolnym stylu muzycznym.

Jak nagłośnić gitarę basową?

Tak samo jak gitara elektryczna, również i gitara basowa wymaga podłączenia do odpowiedniego sprzętu, który odtwarza jej dźwięk. Sprzęt tego typu dzielimy na dwa typy: comba basowe oraz zestaw wzmacniacza basowego i zestawu głośnikowego. Początkującym zalecamy combo basowe. To urządzenie ma już bowiem wbudowany wzmacniacz i głośnik, czyli wszystko, co jest potrzebne.

Do grania w domu i pierwszych kroków wystarczy Ci combo o mocy do 50 W (moc comba podajemy przy każdym z nich). Jeżeli zamierzasz grać z zespołem bez perkusji (na przykład tylko gitarzysta, klawisze i jakieś cichsze instrumenty perkusyjne), rozejrzyj się za czymś w okolicach 100 W. Natomiast jeżeli Twój zespół będzie miał pełnowartościową perkusję, potrzebny będzie sprzęt o mocy 200 W lub większej.

Akcesoria do gitar basowych

Gitara basowa nie obejdzie się bez podstawowego wyposażenia. Na początek potrzebujesz kabla instrumentalnego, którym podłączysz gitarę basową do comba lub wzmacniacza. Do nastrojenia instrumentu będziesz potrzebować stroika (dobrze posłuży dowolny zaczepiany na klip). Przyda się też pasek i stojak. Jeżeli chcesz zabrać gitarę basową w podróż, zalecamy kupienie miękkiego pokrowca (wygodniejszy) lub sztywnego futerału (bezpieczniejszy).

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru gitary basowej lub po prostu wciąż nie możesz się zdecydować, bez wahania skontaktuj się z nami: .

Udanej gry! :-)

© AUDIO PARTNER s.r.o.
Proszę czekać